Yaşam

İntihar Vakaları Yüzde 60 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Koordinatörü Dr. Şahut Duran, Türkiye’deki psikiyatrik durumların analizini kamuoyuyla paylaştı. Dr. Duran, kadınların erkeklere oranla iki kat daha fazla psikiyatrik hastalığa yakalandığını ifade etti. Ayrıca günümüzde en çok görülen ruh sağlığı hastalığının ise depresyon olduğunu açıkladı. Dünya genelinde depresyon vakalarının sayısında da çok ciddi artışlar yaşandığını da dile getiren ünlü doktor, insanların genel olarak yaşantılarından memnun olmadığını ifade etti.

Dr. Şahut Duran yaptığı açıklamada, kadınların daha fazla risk altında olduğunu belirtti. Türkiye’de depresyona girme sıklığının da yüzde 10 olduğunu vurguladı. Duran: “Kadınlar hayat boyu erkeklere oranla iki kat daha fazla psikiyatrik hastalıklarla karşı karşıya kalıyor. Depresyon yüzde 10 gibi bir oranla en sık görülen psikiyatrik hastalıkların başında geliyor.” ifadelerini kullandı.

 

İntihar ölümlerinde rekor artış

15 ile 35 yaş arasında görülen en sık ölümlerden üçüncüsünün intihar olduğu öğrenildi. Dünya genelinde son 45 sene baz alındığında ise intihar vakalarının yüzde 60 oranında arttığı da biliniyor. Her sene dünyada 1 milyonun üzerinde insan intihar ederek yaşamını sonlandırıyor. İntihar eden kişilerin yüzde 70’inde ise depresyon olduğu öğrenildi. Aynı zamanda depresyonda olan kişilerinde yüzde 15’i intihar ederek yaşamına son veriyor. En tehlikeli tür ise majör depresyon olduğu ifade edildi. Bu depresyon ile kişinin ruh sağlığı tamamen kötüleşiyor ve kişinin sosyal alanda etkinliğini kaybetmesine neden oluyor.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu