Teknoloji

Intel’den Linux’a görülmemiş bir destek geldi

Alınan bir habere göre İntel ice lake tarafından geliştirilen 11. nesil sürücü desteği Linux’a verilecek. Ünlü marka Intel’in aşikar kaynak kodlu Linux grafik sürücü desteği, 11. nesil dağıtım için hazır hale getiriliyor. Uzun yıllardır ismi işlemcilerle duyulan ve ABD merkezinde olan teknolojinin dev şirketi konumumda bulunan Intel’in, en yeni ve en güncel işlemci serisine sahip olan Ice Lake’in, Intel’in piyasaya süreceği ve teknik olarak üreteceği ilk 10 nm mimari yapıda işlemci olması öngörülüyor.

INTEL’DEN LİNUX’A DEV DESTEK

2019 yılının son çeyreğine yaklaşırken piyasaya çıkarılması dört gözle beklenen oldukça yeni ve daha önceki dönemlerde kesinlikle eşine rastlanmayan üstün performans gücüne sahip olan işlemciler için sürpriz bir haber de Linux tarafından alındı. CES 2019 yılı başlarında adeta gövde gösterisi yapan ünlü marka Intel, 10nm ıce lake işlemcilerini düzenlediği bir etkinlikte duyurdu. OpenGL veya Vulkan sürücülerle birlikte 11. nesil donanımlar kullanılmaya kalkıldığında ise karşımıza bu neslin bu sürücülerle tam olarak desteklenmediğine yönelik bir yazı çıkıyordu. Ancak bu sürüm sonrasında yapılan güncelleme ile ekrana çıkan yazının tamamen ortadan kalkmış olduğu dikkat çekiyor.

Apple’a göre Mac satışlarındaki düşüşün asıl sorumlusu Intel. Apple’nin bu görüşüne rağmen özel ayrıntılara sahip olan bu sürümün daha da geliştirileceği düşünülüyor. Güncelleme notlarında 11. nesil sürücülerinin tam performans ile çalıştığı ve tamamen desteklendiği yer alıyor. Yapılan bu güncelleme ile resmi bir desteğe sahip olan 11. nesil sürücüler için artık Linux dağıtım bölümlerinde varsayılan olarak yer alacak. 2019 yılı içinde Intel’in 10 mm işlemcilerini büyüteceği de gelen haberler arasında bulunuyor. Kullanıcıların görüşlerine göre sürücüleriçin farklı teknolojilerin düşünülmesi gündeme gelebilir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu