Ekonomi

İMB’den faiz kararında herhangi bir değişiklik yapmadı

İngiltere Merkez Bankası, sabah saatlerinde faiz kararında çeşitli açıklamalarda bulundu. İngiltere Merkez Bankasından (BoE) yapılan basın açıklamasında para politikası faizinin hiç bir şekilde değiştirilmeyerek yüzde 0,75 seviyesinde, varlık alım fonu hedefinin de 435 milyar sterlinde sabit tutulduğu fikri öne sürüldü. Para Politikası Kurulu (PPK) tutanaklarında her zaman yer alan politika faiz oranının ve tahvil alımındaki hedefin sabit bir seviyede tutulması kararlarının oy birliği ile alındığı bildirildi. Açıklamada, Brexit konusunda değişen beklentiler sebebiyle yakın vadede verilerdeki dalgalanmaların biraz daha sürebileceği belirtildi.

EKONOMİK BÜYÜME

İngiltere’nin 2019 yılı ilk çeyreğinde ekonomik alanda büyümesinin yüzde 0,5 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği bilgisinin aktarıldığı açıklamada, “Bu durum kısmen İngiltere’deki ve Avrupa Birliği’ndeki işletmelerin Brexit öncesinde beklentinin üzerinde stoklama yapmasının bir yansıması olarak değerlendiriliyor. Bu etki ve katkının geçici bir durum olması bekleniyor. Yılın ikinci çeyreğinde ise, büyümenin yüzde 0,2’ye gerilemesi düşünülüyor.” ifadelerine değinildi. Para Politikası Kurulu rapor tutanaklarında Brexit kaynaklı oluşan belirsizliklerin aşamalı olarak düşmesinin ve küresel alandaki büyümenin dengede tutulmasının, önümüzdeki yıl İngiltere’de ekonomik büyümenin artmasını etkileyeceğinin beklendiği konularına yer verildi.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ

Yapılan diğer açıklamalarda ise enflasyonun, Mart ayı içerisinde İngiltere Merkez Bankasının yüzde 2 olan hedef seviyesinin altında, yüzde 1,9 oranda gerçekleştiği hatırlatıldı. Bu konunun büyük olasılıkla beklenenden daha zayıf bir şekilde seyreden petrol fiyatlarının bir etkisi olduğu belirtilen açıklamada, büyüme tahminlerine göre de yukarı yönlü güncellemeler yapıldığı hakkında bilgilere yer verildi. Açıklamada son olarak, İngiltere’nin yılsonu büyüme tahminleri için yüzde 1,2’den yüzde 1,5’e, 2020’de yüzde 1,5’ten yüzde 1,6’ya ve 2021’de yüzde 1,9’dan yüzde 2,1’e yükseltileceği konuları hakkında açıklamalar yapıldı.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu