Moda

İç Çamaşırının 100 Yıllık Tarihi

İç çamaşırının tarihi MÖ 2000’lere kadar uzanıyor. Jacques Laurent tarafından tanımlanan “Cretan kadınları” bu çamaşırları sadece göğüsleri yukarı kaldırmak, kalçaları vurgulamak ve vücutlarını daha alımlı göstermek için giyiyorlardı. Eski Yunan’da kadınlar, kumaş ya da deriden yapılmış Zona adı verilen korse giyiyorlardı. Romalı kadınlar da, dar ve taşlı jartiyere benzeyen kemerler giyiyorlardı. Vücudun en değerli kısımlarını örten bu kumaşlar cezbedici bir özellik taşıyordu. Kadınlar eskiden olduğu gibi, farklı cins olduklarını hatırlatmak için iç çamaşırlarını kendileri seçiyorlardı. Orta çağlar iç çamaşırı için en değerli yıllardı. Bu dönem de, iç çamaşırı fetişizm kültürünün doğuşu olmuştu.

İç Çamaşırının İcadı ve Önemi

İkinci Dünya Savaşı’nın bitişi ile Christina Dior modaya yeni bir görünüm getirdi. Lüks eşyalardan zoraki kaçınma dönemi yerini iç çamaşırı için artan talebe bıraktı. Savaş zamanındaki gibi göğüsler artık gizlenmeyip ipek bezlerin içine yerleşiyordu. Howerd Hughes yarım kaplı sutyeni icat etti ve Jane Ruselli Holywood dünyasına bu sutyeni kazandırdı. 1960’larda, eski bir model olan Mary Quant mini eteği çıkardı, mini eteğin sonucu olarak külotlu çoraplar icat edildi. Korseler 16.yüzyılın yarısından itibaren kadınların gündelik giysisi olmuştu. Fransa’da korse yapımcısı Herminie Cadolle sutyeni icat etti. Kadının sağlığının dikkate alınması ve korsenin ortadan kalkmaya başlamasıyla, daha pratik ve hafif üstlükler üretilmeye başlandı.

İç çamaşırının önemi kişiden kişiye değişmektedir. Kimisine göre rahatlık ve sağlık açısından önemliyken, kimisine göre ise, kıyafete uygunluk, moda ve renk bakımından önemlidir. Bu önem kadınlar için olduğu kadar erkekler için de büyük anlam taşıyor. İç çamaşırı seçiminde rahatlık ve sağlık dikkat edilmesi gereken noktalardır. İç giyim ürünleri alınırken pamuklu ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Aynı zaman da vücut ölçülerine uygun iç çamaşırları seçmeye özen gösterilmelidir. İç giyimin çoğu kadın açısından, temizlikten sonra gelen en önemli şey olarak biliniyor. İç çamaşırları çok uzun süre vücutta kalındığında çeşitli bakteri enfeksiyonlara yol açacağından dolayı haftada bir kaç kez değiştirilmelidir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu