Gündem

Hayvanlarına Özel Yem Üretti

Arazideki otları yemeyen hayvanları için özel yem üreten Hataylı Nejdet Bayrakdar gündemde farklı bir etki yarattı. Hatay’da yaşayan 50 yaşındaki Nejdet Bayrakdar, engebeli ve kötü arazi şartları sebebiyle otlanmakta güçlük çeken çeşitli küçükbaş hayvanları için yaz kış kesinlikle toprak olmayan taze ve özel yem üretiyor. Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’nın Mansurlu köyünde eşiyle birlikte yaşayan ve geçimini hayvancılıkla devam ettiren Nejdet Bayrakdar, köydeki arazi şartlarının uygun olmaması sebebiyle zor şartlarda otlanan hayvanları için bir ilke imza attı ve toprak içermeyen yem üretimine başladı.

YEM FİYATININ ARTIŞI ÜRETİM GETİRDİ

Hatay’da yaşayan Bayrakdar, yem fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle, kendine özgü yem üretmeye başladı. Satışını yaptığı küçükbaş hayvanlarını otlatmakta zorluk çeken Nejdet Bayrakdar, onlara kolaylık olsun diye yem üretimi yapıyor. Bu kolaylığın yanı sıra ise yem fiyatlarına yapılan yüksek zamdan dolayı da böyle bir duruma başvurduğunu dile getiren Nejdet Bayrakdar, “Hayvancılığa yaklaşık olarak 10 seneden beri devam etmekteyim. Bulunduğumuz bölgenin arazi koşulları ve yaylım yerinin müsait olmamasından, ayrıca yem fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bu topraksız tarımla uğraşıp yemi daha uygun koşullarla elde edebilmek için çalışmaktayız.

Yaklaşık olarak 250 gram arpayla 2,5 kilo kadar yani 1’e 8’le, 1’e 10 arasına kadar yemimizi arttırmış olduk. Ancak bu durum şu anki en küçük çalışma prensibimiz, görüldüğü üzere her bir gözenekte 250 gram arpa karşılığında tam olarak 2,5 kilo yem elde ediyoruz, bu da 1’e 10’a tekabül ediyor.” ifadelerini kullandı. Yapılan araştırmalara bakıldığında enerjisi 100’e 400, gıdası da 1’e 3 ila 1’e 6 arasında değişiklik gösteriyor. Koyunlara bu yemleri verdiğimizde de gayet güzel bir şekilde yemektedirler diyen Nejdet Bayrakdar bu durumdan memnun olduğunu açıkladı.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu