Dünya

Havada alev alan uçak 41 yolcusuna mezar oldu

Rusya’da havalandığı anda alev almaya başlayan uçak 41 yolcusuna mezar oldu. İddialara göre uçağa yıldırım çarptığı ve bu sebeple uçağın alev aldığı söylentiler arasında. Uçağa ait bilgi Rus Aeroflot firmasına ait SSJ-100 tipi yolcu uçağı olduğu. Şeremetyevo Hava alanına acil iniş yapmak zorunda kalan ve 100 kişilik kapasitesi olan Sukhoi Superjet uçağında 73 yolcu ve 5 uçak personeli bulunmaktaydı.

ACİL İNİŞ TALEBİ İSTEDİ

Alana iner inmez alev alan kuyruk kısmından değil acil çıkış kapılarından tahliye çalışmaları yapıldığı ve kuyruk kısmında çıkan yangının hava alanı itfaiyesi tarafından söndürüldüğü, tüm çalışmalara rağmen 41 yolcunun yaşamını yitirdiği feci uçak kazası ile ilgili soruşturmanın başlatıldığı Rus yetkililerince basına açıklandı. Rusya iç seferini yapan uçak Şeremetyevo hava alanından kalkarak Moskova-Murmansk seferini yapacaktı. Havalandıktan kısa bir süre sonra Şeremetyevo kulesine acil iniş çağrısında bulunan pilotun uçağı alana indirmesi esnasında uçağın kuyruk kısmında yangının başladığı ve başlayan yangının kuyruk kısmını tamamen kullanılamaz hale getirdiği görülmektedir.

37 KİŞİ SAĞ OLARAK KURTULDU

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ve basına bilgi veren Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi Sözcülerinden Svetlana Petrenko, son alınan bilgilerde mürettebat dahil 78 yolcunun olduğu uçakta 37 kişinin sağ kurtarıldığını ve tedavi için sağlık kurumlarına yönlendirildiği ve ölen yolculardan ikisinin çocuk olduğu olayın çok üzücü olduğunu dile getirerek Rusya halkına başsağlığında bulundu. Ayrıca edinilen bilgilere göre ayrıntılı bir tahkikatın yapılacağı ve sorumluların hak ettiği cezaya çarptırılacağı basına sızan diğer bilgiler arasında yer aldı. Türkiye bu elim kaza sonucu Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile Rusya’ya bu olaydan dolayı çok üzüntü duyduğunu olaydan yaralı olarak kurtulanlara acil şifa ve geçmiş olsun dilekleri yanı sıra ölenlerin yakınlarına ve Rusya’ya başsağlığı dileklerini içeren mesaj yayınladı.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu