Yaşam

Havacılık Sektöründe Kadın Dokunuşu Eksik

TUSAŞ’ın Gökbey ve Hürkuş modellerinin tasarım mühendisi olan Selma Aydın, havacılık sektörünün çok detaycı olduğunu belirtti. Aydın yaptığı açıklamada, havacılık sektörünün daha fazla kadın mühendise ihtiyacı olduğunu da ifade etti. Kadınların ayrıntılara çok daha fazla dikkat ettiğini de belirten genç mühendis, sektörde daha fazla detaycı kadınlara ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

TUSAŞ bilindiği üzere birçok başarılı projeye imza attı. T-129 ATAK, Gökbey, Hürkuş, Milli Muharip Uçağı ve ANKA gibi pek çok önemli projede TUSAŞ imzası var. Türkiye’nin en önemli savunma sanayilerinden biri olan ünlü şirkette 7 senedir tasarım mühendisliği yapan Selma Aydın, ilk yerli eğitim uçağı olan Hürkuş ve ilk helikopter olan Gökbey’in tasarımında görev aldı.

 

Aydın işini ‘Vatani görev’ olarak tanımlıyor

Tasarım mühendisi olan Selma Aydın, yaptığı işten dolayı çok gururlu ve mutlu olduğunu dile getirerek, yaptığı işi ‘vatani görev’ olarak nitelendiriyor. ODTÜ Fizik ve Makine Mühendisliği bölümlerinden başarıyla mezun olan Aydın, çalıştığı projelerden son derece memnun olduğunu ifade etti ve yaşadığı gururun tarifsiz olduğunu belirtti.

Selma Aydın, Gökbey helikopterinde sistem ve uçuş testlerinde görev aldı. Aynı zamanda ilk eğitim uçağı olan Hürkuş’ta da sistem testlerinde başarıyla görev yaptı. İlk uçuşundan sonra ağladığını ifade eden Aydın, ilkleri yaşamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu