Sağlık

Hava Kirliliği Akıl Hastalıklarına Sebep Oluyor

Amerikalı ve Danimarkalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre hava kirliliğinin birçok akıl hastalığına sebep olduğu ortaya çıktı. Bu akıl hastalıkları arasında en sık görülenleri ise şizofreni, bipolar bozukluk ve depresyon olduğu öğrenildi. Chicago Üniversitesi uzmanları, Danimarka’da 1,4 milyon ve Amerika’da ise 151 milyon vatandaşın sağlık sigortalarını tek tek incelemeye aldı. Uzmanlar, Danimarkalı meslektaşları ile beraber hava kirliliğiyle akıl hastalığı arasında bağlantı kurmaya çalıştı.

Chicago Üniversitesi uzmanları, akıl hastalıkları şikayetlerinin geldiği yerlerde tam 87 potansiyel hava kirleticisi ölçüm sonuçlarını detaylı bir şekilde inceleyip analiz etti. Bu analiz sonucuna göre, Amerika’da hava kirliliğinin en yoğun olduğu yerlerde bipolar bozukluğu hastalığının hava kirliliğinin normal olduğu yerlere kıyasla yüzde 27 daha fazla görüldüğü tespit edildi. Aynı şekilde depresyonda hava kirliliğinin yüksek olduğu yerlerde yüzde 6 daha fazla olduğu belirtildi.

 

Danimarka’da da sonuçlar vahim

Danimarka’da 1979 ile 2002 seneleri arasında doğan 1,4 milyon kişinin sağlık sigortaları incelendi. Danimarka’da hava kirliliğinin en yoğun olduğu bölgelerde, hava kirliliğinin en az olduğu bölgelere kıyasla şizofreni hastalığının yüzde 150 oranında daha fazla görüldüğü tespit edildi. Aynı şekilde bipolar bozukluğu da yüzde 29 oranında hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde fazla olduğu tespit edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Atif Khan ise bu tür psikiyatrik sorunların fiziksel mekanla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu