Ekonomi

Hatay’da ucuz fiyata meyan şerbeti

Hataylıların iftar sofralarından eksik etmediği ve severek tükettikleri meyan şerbeti oldukça uygun fiyata satılıyor. Ramazan’da özel ilgi gösterilen meyan şerbetinin tamı tamına 1,5 litresi 4 Türk lirasına satılıyor. Meyan kökü şerbeti özellikle iftar sofralarının vazgeçilmez içeceği olarak tüketilirken bu fiyata kapış kapış gidiyor. Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya’da meşhur Tarihi Uzun Çarşı’nın hemen girişinde meyan kökü şerbeti satışı yapan Hançer Usta, her yıl Ramazan ayının gelmesiyle meyan şerbeti ile şalgam tezgahını kuruyor. Her Ramazan’ın ilk gününden itibaren tezgahını kuran Hançer Usta, meyan şerbeti dendiğinde akla ilk gelen isimlerden birisinin kendisi olduğunu dile getirirken 31 yıldır bu işi yaptığını belirtiyor.

%100 DOĞAL MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ

Hatay’ın ağır ve yağlı bir yemek kültürünün olduğunu ve bu sebeple Hataylıların meyan kökü şerbetini severek içtiğini belirten Hançer Usta, sofralarının olmazsa olmaz içeceği olan meyan şerbetinin iftar sofralarından eksik olmadığını söylüyor. Meyan kökünün Hataylılar tarafından niçin bu denli tercih edildiğini soranlara ise cevap olarak, acı, tatlı ve ekşilerinin ağır olduğundan, iftarda meyan kökü içildiğinde mideyi rahatlattığından bahseden Hançer Usta, aynı zamanda şerbetin tok tuttuğunu dile getiriyor.

Diğer yandan kök ve sudan oluşan şerbetin katkısız olduğu için sağlıklı olduğunu, tamamen doğal bir bitkiden yapıldığını vurgulayan usta, meyan kökü şerbetinin sodaya göre çok daha doğal bir içecek olduğunun altını çiziyor. Şalgamın da aynı şekilde doğal olduğunu söyleyen Hataylı usta, bu yüzden hiç bozulmadan 1 yıla kadar dayandıklarını ifade ediyor. Hataylıların adeta bayılarak tükettiği özellikle Ramazan’da iftar masalarına koydukları meyan kökü şerbeti fiyat olarak da alıcılarının yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu