Sağlık

Hamilelikte Düşük Riskini Artıran Sebepler

Hemilelik dönemlerinde peş peşe iki kez düşük yapılmasına tıp dilinde “tekrarlayan düşük” ismi verilmektedir. Tekrarlayan gebeliklerin hemen hemen yarısında herhangi bir neden bulunmamakta, kalan yarısında ise düşüğe neden olan durum tespit edilebilip sağlıklı bir hamilelik sürecinin geçirilmesi sağlanabilmektedir.

Tekrarlayan düşüklerin tedavi sürecinde öncelikli adım olarak kadın anatomik yapısı incelenir. Bu süreçte kadının rahim bölümünde gebelik için engel oluşturabilecek bir nedenin olup olmadığına bakılır. Rahim organı doğuştan yarım, ikiye ayrık ve kalp şeklinde olabilmektedir. Bu şekilde rahme sahip olan ve normal bir gebelik süreci geçiren kadınlar var fakat gebelik süreci yine de riskli ve erken doğum yapma ihtimalleri çok yüksektir.

Tekrarlayan Düşük Nedenleri ve Tedavisi

Tekrarlayan düşük yaşayan kadının anatomik yapısını inleyen uzman doktor, kadının hormonlarını inceler, diyabet riski ve obezite durumlarına da göz atar. Anne adayında doğuştan gelen ya da sonradan meydana çıkan bir pıhtılaşma sorunu olabilir. Teorik olarak bebek oluşumu esnasında fetüsün sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için büyük bir kanlanmaya ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bu durum mikro damarlarda bir tıkanmaya sebep açmaktadır.

Tekrarlayan düşüğün nedenlerinin tespitinden sonra tedavi adımına geçilmektedir. Rahimde meydana gelen anatomik sorunlar belirlenen tedavi yöntemleri ya da gerekli görülürse ameliyat yapılarak ortadan kaldırılıyor. Eğer anatomik durum dışında diyabet ya da obezite gibi hormonal durumlar mevcut, ayrıca pıhtılaşma gibi sorunlar varsa kontrol altına alınmaktadır. İmmünolojik farktörler mevcut ise bunu baskılayacak ilaçlar ile bu faktörler ortadan kaldırılmaktadır. Tüm bunların dışında kadında genetik sorunlar mevcut ise tüp bebek tedavisi ile sorun çözülmeye çalışılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu