Sağlık

Hamileler Bunlardan Uzak Durmalı

Hamilelik çok sancılı ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu süreçte beslenmek de hayli önemli bir yer elde etmektedir. İşte hamilelik zamanında ne yiyip yemeceğiniz hakkında bilgiler…

Hamileyken Karaciğerden Uzak Durun

İlk olarak karaciğerden uzak durmalısınız. Yüksek miktardaki A vitamini hamilelik zamanı size pek iyi gelmeyeceği için karaciğerden uzak durmanızda fayda var. Yumurtaya da dikkat etmelisiniz. Eğer yumurtayı az pişmiş bir şekilde tüketirseniz hem bebeğinizde hem de sizde enfeksiyon riski oluşacaktır. Yani yumurtayı da iyi pişirmelisiniz. Balık yemeniz hamilelik döneminde bir risk taşımamakta aksine besin değeri olarak tüketmeniz gereken bir besindir. Ama bazı balık türlerine dikkat etmelisiniz. Özellikle kılıç balığı ve uskumru iyi pişirilmiş olsalar dahi bebeğin sinir sistemini etkilediği için tüketmemenizde fayda var. Özellikle ton balığı ve ve somon balığı hamilelik döneminde sağlık için oldukça faydalıdır diyebiliriz.

Çiğ sebzeler de bebeğin sağlığını riske atabilir. Daha çok sirkeli suda belli bir süre beklettikten sonra salatalarda ya da yemeklerde kullanırsanız salatanın zararı olmaz. Bu süreçte alkolden de uzak durmalısınız. Alkolü nadir de olsa az da tüketseniz bebeğinizin konuşması,öğrenmesi gibi durumları zorlaştırabildiği gibi zeka geriliğine de sebebiyet verebilir. Ayrıca erken doğum ve düşük tehlikesini de artırması uzak durmanız için bir diğer sebep diyebiliriz. Kafein de bağımlılık yaptığı için gün aşırı ve az miktarda tüketmenizi tavsiye etmekteyiz. Çok tüketilmesi durumunda bebeğin büyümesini dahi etkileyebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu