Sağlık

Halsizliğin Kaynağı Susuzluk Olabilir

Sıcak yaz günlerinin yaşandığı şu günlerde uzmanların ihmal edilmemesini önerdiği unsurların başında su içmek geliyor. Özellikle yaşam kaynağı olması bir yana suyun sağlıklı olmadaki rolü de oldukça büyük olarak gösteriliyor. Bu noktada susuzluğun yol açabileceği de birçok rahatsızlık bulunmakta olup bu rahatsızlıklar arasında halsizlikten tansiyonun düşmesine kadar birçok farklı durumda yaşamımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Sayılan bu nedenden ötürü de özellikle bu yaz günlerinde su içmenin ihmal edilmemesi gerekiyor. Uzmanlar tarafından yapılan önerilerde bireylerin aşırı sıvı kaybetmediği varsayımında günde en az 2 ya da 3 litre sıvı almaları tavsiye ediliyor. Fakat alınan bu sıvılar içerisinde ise suyun miktarının çok olmasının altı vurgulanıyor.

Susuzluk Günlük Yaşamı Etkiliyor

Susuz kalmanın birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Bu etkiler arasında belki den önemlisi ise halsizlik durumudur. Zira halsizlik günlük yaşamda çoğu işi ertelemenize yol açarken aynı zamanda kendinizi kötü hissetmenize de neden olmaktadır. Bunun yanı sıra sadece halsizlik değil su kaybı yaşandığında görülen bir diğer rahatsızlık ise baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğüdür.

İki hastalık da günlük yaşamı kötü etkilemekte olup insan sağlına zararı olan durumları temsil etmektedir. Özellikle susuzluğun etkilerinin en şiddetli görülüğü yaş grubu çocuklar ve yaşlılar olarak ifade edilmektedir. Zira özellikle yaz sıcaklarında yeteri kadar sıvı almayan bu yaş grubu için sayılan olumsuz durumların etkisi ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve hayati olabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu