Sağlık

Göz Kuruluğu Sağlığınız Hakkında Uyarıcı Olabilir

Halk arasında göz kuruluğu olarak bilinen ve tıp bilimindeki ismiyle “kuru göz hastalığı” olarak isimlendirilen hastalık, gözünüzü kırpmanız esnasında göz içerisine dağılan gözyaşının dağılamaması ve gözyaşının kalitesizleşmesi sonu gelişiyor ve ortaya çıkıyor. Bu hastalığın gelişmesi sonucu gözü koruyan gözyaşı fonksiyonlarını kaybediyor ve buna bağlı olarak gözlerde enfeksiyon riskinin arttığı gözlemleniyor. Tüm bu sebepler neticesinde gözünü sürekli ıslak tutmak ve gözyaşınızın sağlıklı bir biçimde göz içinde dağılması oldukça önemli bir hal alıyor.

Birçok Faktör Göz Kuruluğuna Sebep Olabilir

Genel olarak kırk yaşın üstünde olan bayanlarda ve aşırı hava kirliliğinin bulunduğu illerimizde görülme sıklığı artan göz kuruluğu hastalığı her bireyde aynı biçimde ortaya çıkmadığı için fark etmek oldukça zor bir durum haline geliyor. Göz kuruluğu hastalığının belirtileri içerisinde yanma, acıma, sabahları gözlerde oluşan akıntı ve gözünüze bir şey batıyormuş hissidir. Eğer bu hastalık tedavi edilmezse gözünüz için tehlikeli olabilir.

Göz kuruluğu hastalığı pek çok farklı sebepten ötürü meydana gelebilir. Bu sebepler arasında uyku ilaçları, kimyasal yanıklar, alkol tüketimi ve anti depresan ilaç kullanımları gibi çeşitli sebepler sayılabilir. Ayrıca bu hastalığı bazı sistemik hastalıklarda tetikliyor olabilir. Bunlar; guatr, şeker hastalığı ve hipertansiyon olarak sıralanabilir. Tüm bunların dışında sert esen rüzgara maruz kalma, klima altında uzun süre durma ve sigara dumanı gibi etkenlerde bu hastalığı tetiklemektedir. Ayrıca göz kırpma refleksinin azalmasına neden olan uzun süreli bilgisayar kullanımı da hastalığı tetikleyen bir diğer etkendir.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu