Teknoloji

Google haritalara izleri kaybedeceğiniz bir özellik geliyor

Google’ın ve Android işletim sisteminin kolaylaştırıcı ve vazgeçilmez harita uygulaması için yeni bir düzenleme getiriliyor. Google Maps’e gittiğiniz yerlerin izlerini kaybedeceğiniz yeni bir özellik geliyor. Bilmediğiniz bir adrese gitmek için kullanmış olduğunuz ve varış noktasını belirleyip, işaretleyerek kullandığınız bir navigasyon cihazı hizmeti sunan bu uygulama Android işletim sistemi bulunan tüm cihazlarda yüklü olarak karşımıza çıkıyor. Google Maps, kullanım kolaylığı, km ölçme ve adres bulma konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor. Yenilenecek olan Google Maps’te ise daha önce aramış, gitmiş olduğunuz adreslerin ve bu adreslerde ne kadar süre kalmış olduğunuzun silinmesini sağlayacak olan bir gizli mod kullanılabileceği hakkında bilgi geldi.

GİDİLEN ADRESLER SİLİNEBİLİYOR

Her yıl gerçekleştirilen ve dün tekrarı düzenlenen Google 2019 yılı kongresinde Google I/O’da yer alan ve Google hizmetlerine getirilecek olan yenilik ve detaylar tanıtıldı. Kongrede Google uygulamalarına yapılabilecek iyileştirmeler de konuşuldu. Bu etkinlik sırasında Google Haritalar için de gizli mod düşüncesi gündeme geldi. Kısa bir süre içinde Google Maps’de bu düzenleme gerçek oluyor.

GOOGLE MAPS İLE APPLE MAPS ARASINDAKİ FARKLAR

Google Chrome arama motorunda gizli mod kullanan kişiler, ziyaret ettikleri internet sitelerini bu sayede gizleyebiliyor. Girmiş oldukları siteler gizli mod sayesinde bulunamıyor. Böylelikle kişisel veriler korunuyor ve gizlilik ilkesi sağlanıyor. Google Maps’e bu özellik eklendiğinde ise gizli mod sayesinde haritalar kullanılarak gidilen tüm adresler ve konumlarda gizlenmiş olacak. Bu sayede kullanıcının dışında hiç kimse google maps uygulaması ile nereye gidildiğini anlamayacak. Ayrıca kişi gizli mod özelliğini aktif ettiğinde kişinin nereye gittiği, gittiği yerde kaç dakika veya ne kadarlık bir süre kaldığını gizleme imkanına sahip olacak.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu