Teknoloji

Geri tuşu yerine kaydırma çubuğu gelecek

Android Pie’yi piyasaya çıkaran Google, bu yeni sistemi ile farklı bir hareket sistemi sundu. Şimdi ise, Android Q atılımını yaptı ve bu yeniliğinde yepyeni bir kullanım amaçlıyor. Android Q’da en önemli detayı geri tuşu bulunmaması oluşturuyor. Yeni özellikle geri tuşu yerine telefonun iki tarafına kaydırma sistemi tasarlıyor ve bu kaydırma sistemi ile önceki ekrana geri dönmeniz sağlanıyor. Böylelikle geri tuşu bu yeni kaydırma sistemiyle yok edilmiş oluyor.

YENİ ÖZELLİK, YENİ KULLANIM

Yeni nesil akıllı telefonlarda ekranlar genellikle büyük ölçülere sahip. Telefonların bu özelliğe sahip oluşu ile de telefonların her iki tarafına da kaydırma çubuğu yerleştirilmesi özel bir detay oluşturabilir. Telefonu kaydırarak daha önce kullanılmış olan işleme dönmek kaydırma şekliyle daha kolay ve hızlı olabilir gibi görünüyor. Daha önce Huawei akıllı telefonlarında ve Xiaomi EMUI işletim sistemlerinde de kaydırma özelliklerinin varlığını görmüştük. Ancak bu yeni sistemin tek sorununu, telefonun sol yanından kaydırma yapıldığında gerçekleşiyor olması oluşturuyor; yani böyle yaptığınızda Haritalar, Gmail ve Google’ın farklı uygulamaları için kenar çubukları açılıyor.

GOOGLE’DEN YENİ TASARIMLAR GELİYOR

The Verge’den alınan habere göre, Google yenilik ve geliştirici tasarım ilkelerinde farklı değişiklikleri uyguluyor. Bu sisteminde uygulama için, bir kere kaydırma yapıldığında kenar çubuğu açılırken, iki kere kaydırma yapıldığında ise geri gitme sağlanıyor. Google bu sistemi resmi olarak açıkladığında Android Q’nun büyük bir kitle tarafından kullanılmaya başlanılacağı düşünülüyor. Geri tuşunun kaldırılarak yerine kaydırma çubuğu ile bir önceki ekrana dönme sistemine, kullanıcıların nasıl bir yorum katacağı merak konusu olurken, sizlerde bu konu hakkındaki fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu özelliğin iyi bir özellik mi yoksa kötü bir özellik mi olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu