Teknoloji

General Motors Oto Pilot Sistemini Açıkladı

2020 yılına kadar, Tesla Autopilot’un rakibi olacak Super Cruise için çok önemli gelişmeler yaşanacağını söyleyen General Motors’un sahibi olduğu Cadillac, kullanıcılarını en yakın zamanda kendi oto pilot sistemine kavuşturacağını açıkladı. Arabalardaki oto pilot özelliği artık herkes tarafından bilinen bir özellik. Genellikle Tesla’nın araçlarından sonra aşina olduğumuz bu özellik, genel olarak şerit kontrol sistemi, ileride bulunan çarpışma uyarıları ve uyarlanabilir hız kontrolü sistemlerinin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayan bir sistem. Buna benzeyen fakat şimdiye kadar sadece bir araçta kullanıldığı için daha az bilinen bir sistem olan Cadillac’ın kullandığı Super Cruise sistemi, tam otonom sürüşe yaklaşan ilk sistemlerden biri olma özelliğine sahip. Fakat Cadillac’ın son hamlesi bu durumu değiştirdi. Geçtiğimiz hafta, 2020 yılında çıkacak olan Super Cruise sistemine sahip ikinci modeli olan CT5 Sedan’ı tanıtarak dengeleri değiştirmeyi başardı.

SUPER CRUİSE SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

İlk olarak 2017 yılında tanıtılan bu sistem, haliyle Tesla’nın autopilot özellikleri ile kıyaslandı. Herkesin tahmin edebileceği gibi bu sistem kameraları ve radarları kullanıyor. Bununla birlikte LIDAR haritalama sisteminde bulunan verilerden faydalanarak, sürücülerin trafikte yaşayabilecekleri sorunları en aza indirmeyi hedefliyor.

Super Cruise sistemi aktif olduğunda, sürücü ellerini direksiyondan ve ayaklarını da pedallardan çekebiliyor. Gerisini araç kendisi hallediyor. Fakat bu tamamen sürücüsüz bir kullanma anlamına gelmiyor, çünkü sürücü koltuğunda uyanık vaziyette bir kişinin mutlaka olması gerekiyor. Cadillac’ın CEO’su Brandon Vivian Yaptığı açıklamada, 2020 yılından başlamak üzere General Motors’un çok daha gelişerek, Super Cruise sistemini geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. Tesla’nın Autopilot’u şu naki durumu ile şerit değiştirebilme özelliğine sahip fakat Super Cruise’de bu özellik henüz bulunmuyor. Bu nedenle Super Cruise’in Tesla karşısında nasıl bir gelişme göstereceği çok büyük bir merak konusu. Çünkü rekabet her zaman için, daha iyinin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu