Sağlık

Gece Yendiğinde Zayıflatan Besinler

Uzmanlar tarafından sık sık gece besin tüketmenin kilo aldırdığı ve sağlığa zararlı olduğu belirtilmekte. Ancak bazı besinler, zararın aksine gece tüketildiği zaman fayda üstüne fayda sağlamakta. Kilo almadan gece atıştırmak ve rahatça uyumak çoğu zaman hayal görünse de bu besinler sizi çok şaşırtacak!

Genellikle sağlıksız olarak nitelendirilen gece yemelerinin sağlığa etkisi tam olarak ne yediğinizle ilgili. Gece yendiğinde vücuttaki toksinleri temizleyen bazı besinler bulunmakta. Beslenme ve diyet uzmanlarının akşam belli bir saatten sonra yemek yemeyi kesme konusundaki uyarıları ise bu besinler için geçerli değil. Hatta bu besinler için bu durumun tam aksi söz konusu.

İlginç Besinler de Listede Yer Alıyor

  • Karpuz

Karpuz, su yoğunluklu ve lifli yapısı ile gece tüketilmesi uygun olan besinlerden. Kilo verdirici etkisinin olmasının yanı sıra vücudunuzdaki ödem ve fazla sıvıların atılması için de gerekli olan mineralleri içermekte. Bağışıklık sistemini de destekleyen karpuz, geceleri aşırıya kaçmadan tüketilebilmekte.

  • Domates

Halkımızca sevilen domates, gece tüketilmesi uygun olan besinlerden. Genellikle protein ile birlikte tüketilmesi uygun görülen domateslerin içerisi çeşitli antioksidanlar barındırmakta. Farklı sebeplerden dolayı kilo verilmesini kolaylaştıran domates vücutta ödemin atılmasını sağlar ve sıvı tutulmasını önler.

  • Enginar

Karaciğer sağlığı denince ilk akla gelen sebze, akşam ve gece öğünler için uygun bir seçenektir. Gece boyunca detoks etkisi sağlayacak ve sabaha temiz bir vücutla uyanmanıza vesile olacaktır.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu