Sağlık

Gebelikte tüketilen kabuklu yemiş zeka gelişimini arttırıyor

İspanya’da bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre, gebelikte tüketilen sert kabuklu yemişler, doğacak olan bebeğin zekasını uzun vadede fazlasıyla olumlu etkiliyor. Barcelona Küresel Sağlık Enstitüsü’nde yapılan bilimsel araştırmaya göre, gebeliğin ilk üç ayında özellikle sert kabuklu yemiş yiyen anne adaylarının çocuklarında odaklanma süresi, bilişsel fonksiyonlar ve kısa süreli hafıza bakımından gelişme olduğu görüldü.

İspanya’da yapılan çalışma kapsamında, 2200 gebe kadın ve doğurdukları çocuklar takip edildi. Sert kabuklu yemiş ile beslenen bu kadınların çocukları farklı dönemlerde çeşitli testlere tabi tutuldu. Çocuklar 18 aylık, 5 ve 8 yaşlarında test edildiğinde zekâ gelişimlerinin diğer çocuklara nazaran daha fazla ilerleme sağladığı öğrenildi. Araştırmayı yürüten Florence Gignac bu çalışmanın, kabuklu yemiş tüketmenin uzun vadede çocuğun zihinsel gelişimi üzerindeki etkileriyle ilgili yapılan ilk çalışma olduğunu vurguladı.

GİGNAC, ÇALIŞMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Gignac, yapılan araştırmayla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Gebelik süresi boyunca beynin bir dizi karmaşık süreçten geçtiğini belirten Gignac, annenin beslenmesinin bebeğin beyin gelişiminde en önemli faktörlerden biri olduğunu ve uzun vadeli etkilerinin görüldüğünü ifade etti. Araştırmada kullanılan sert kabuklu yemişlere de değinen Gignac, yemişlerin badem, ceviz, fıstık, fındık ve çam fıtığından ibaret olduğunun altını çizdi.

BEYİN DOKUSUNU GELİŞTİRİYOR

Bu yemişlerin fazlaca omega-3, omega-6 ve folik asit içerdiğini hatırlatan Gignac, bu maddelerin beynin ön kısmında biriktiğine ve hafızayı güçlendirip zihni geliştirdiğine dikkat çekti. Araştırmada, elde edilen bu sonucun, gebeliğin ilk 3 ayı boyunca haftada 3 kez 30 gram sert kabuklu yemiş tükettiğini söyleyen kadınların çocuklarında tespit edildiğini belirten Gignac, kabuklu yemişlerin yetişkinler üzerindeki etkisine de değindi. Yüksek tansiyon, diyabet ve oksidadif stresi azaltan kabuklu yemişlerin, yaşlanmaya bağlı olarak bilişsel zayıflamanın da önüne geçtiği biliniyor şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu