Yaşam

Gebelikte Oluşan Sırt Ağrısı ve Çözümleri

Gebelik süresinde bel ve sırt ağrıları kaçınılmazdır. Gebelikteki bu ağrılar her ne kadar alışılmış olsa da hafife alınmamalıdır. Gebelikte alınan kilolardan dolayı vücudun ağırlık merkezi değişir ve değişen hormonlardan dolayı pelvis adlı bölgede bulunan bağlar ve eklemler gevşer. Birkaç önlemlerle beraber bu ağrılara çare bulabilirsiniz.

Bebek büyüdükçe anneni ağırlık merkezi öne doğru geçer.  Bunun sonucunda oluşacak ağrıları önlemek için sırtınızdaki kasları çalıştırabilirsiniz. Bunun için en önemli şey duruşunuz. Dizlerinizi kilitlemeden, göğsünüz ileride, omuzlarınız geride ve gevşek olursa dik bir duruş elde edebilirsiniz. Ayak kavisinize uyumlu, hafif topuklu ayakkabılar tercih edin. Ağrılığı tek bir noktaya toplayacak düz ya da yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun.  Yerden bir şey alacağınız zaman kesinlikle belinizi bükmeden çömelin. Eğer yapamayacak gibiyseniz riske girmeyin ve yardım alın. Yatarken sırt üstü yatmayın. Yan yatarak ve gebelik yastıklarından yardım alarak daha rahat bir uyku elde edebilirsiniz. Günlük aktivitelerinize dikkat edin. Özellikle yürüyüş ve yüzmeyi mutlaka uygulayın. Bunlarla birlikte gün içinde duruşunuza mutlaka dikkat edin. Masaj da bir tedavi yöntemidir.

Bütün bunlara rağmen ağrılarınız geçmiyorsa eğer…

Eğer ağrılarınız iki haftadan fazla sürüyorsa doktorunuza danışıp basit analjezik ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu tür ağrıların erken doğum ya da enfeksiyon tehlikesi taşıdığını unutmayın. Eğer ki ağrılarınızla birlikte vajinal kanama, ateş, idrarda yanma gibi belirtiler varsa mutlaka doktora görünün.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu