Sağlık

Gebelikte Ayak Şişmesine Dikkat!

Şişlik veya ödem olarak adlandırılan durum kişilerin vücudunda sıvı toplanması anlamına gelir. Bu durum gebelikte de sıklıkla görülmektedir. Ayak ve ayak bileklerinde oluşan bu işlik bir noktaya kadar normal karşılanabilmektedir. Çünkü gebelik döneminde sıvı vücut tarafından tutulur. Tutulan bu sıvı da dokularda birikmeye başlar.

Hamilelik zamanında gelişen ve büyüyen rahim, pelvis bölgesindeki toplardamarlarla beraber vücudun alt bölgesindeki kirli kanın toplanıp kalbe ulaşmasını sağlayan büyük toplardamara baskı yapmaktadır. Bu durum kanın alt bölgelerden dönüş yapmasını yavaşlatır. Bu yüzden kan gölleşmeye başlar. Bu gölleşme sıvının dokular arasına sızmasına neden olur. Bu yüzden gebeliğin son 3 ayında vücutta ödem çok daha fazla artış göstermektedir. Oluşan bu şişlikler yaz aylarında artış göstermektedir. Ayrıca günün sonunda da maksimum seviyeye çıkar. Doğum sonrasındaki lohusalık döneminde sık idrara çıkarak ve aşırı terleme yollarıyla gebelik boyu oluşan ödem hızlı bir şekilde kaybolmaktadır. Endişe duyulması gereken nokta kişinin yüzünde, göz etrafında ve ellerinde aşırı şişme olmasıdır. Bu durumda mutlaka doktorunuzla iletişim kurmanız gerekmektedir.

Önlem Almak İçin Yapılması Gerekenler

Alınabilecek en basit önlem toplardamar üzerinde oluşan baskıyı hafifletmektedir. Kişi her zaman ayaklarını yüksekte tutmaya özen göstermelidir. Bacaklarınızı altınıza alarak oturmayın ve devamlı gerilme egzersizleri yapın. Kaslarınızın çalışmasını sağlayarak gevşemesine özen gösterin. Hareket halinde olun ve bu hareketlilik arasında kısa molalar vermeye dikkat edin. Giydiğiniz ayakkabıya özen gösterin. Rahat ve konforlu olmasına dikkat edin. Bacak ve bileklerinizi sıkan çoraplar giymekten kaçının. Bol su tüketmeye özen gösterin. Günde 8-10 bardak su tüketmek sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olacaktır. Yeterli miktarda sıvı alıp almadığınızı idrarda oluşacak renk açılmasından anlayabileceksiniz. Tuz tüketimini azaltın.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu