Ekonomi

Gazeteciliği bırakıp çoban olmayı tercih etti

Bursa’da yaşayan 27 yaşındaki Aydın Garip üniversiteyi bitirdikten sonra mesleği olan gazeteciliği yapmaya başladı. Ancak bir süre sonra gazetecilik yapmayı bırakmayı kafasına koyan Aydın Galip biraz araştırma yaptıktan sonra girişimcilik yapmaya karar verdi. Genç adam ilk iş olarak da Bursa Kestel’de bulunan 10 dönümlük çiftliğine 4 adet Romanov cinsi koyun alarak koyun yetiştirmeye başladı.

KOYUNLAR ARTTI İŞ BÜYÜDÜ

Aydın Galip, aldığı 4 adet Romanov koyuna gözü gibi baktı ve kısa sürede bu 4 koyunu 70 koyuna çıkardı. Çünkü bu cins koyunların en büyük özelliği bir seferde 5 yavru yapmasıydı. Dolayısı ile genç adamın 4 koyunu 1 yıldan biraz daha fazla bir süre içinde 70 koyuna çıktı. Gazeteciliği bırakıp koyun bakmayı tercih eden Aydın Galip ne kadar doğru bir karar verdiğini herkese göstermiş oldu.

HERKES ROMANOV KOYUNU İSTİYOR

Aydın Galip, Romanov türü koyunların halk arasında kuzu makinesi olarak bilindiğini ve bu koyunların bir seferde 4 veya 5 yavru yapabildiğini söylüyor. Genç girişimci yaptığı açıklamalarda çevresindeki herkesin kendisinden Romanov türü koyunlardan satın almak istediğini, hatta şehir dışından bile çok sayıda istek olduğunu söyledi. İşleri kısa sürede büyüttüğünü ancak müşteri taleplerine yetişemediğini söyleyen genç adam amacının koyun sayısını daha da arttırmak olduğunu söyledi.

Romanov türü koyunlar hakkında bilgi veren Aydın Galip, bu koyunların Ukrayna yerlisi olduğunu ve piyasa değerlerinin ortalama olarak 2 bin lira civarında olduğunu söyledi. Aydın Galip yaptığı açıklamada bu koyun türünde etlerde koku olmadığını ve romanov koyununun etinin çok lezzetli ve kokusuz olduğunu belirterek ülkemizde romanov koyun türüne yatırımın yaygınlaştırılması gerektiğini, bu sayede et fiyatlarının ucuzlatılabileceğini söyledi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu