Sağlık

Fitness’a Gidenler O Ürünlere Dikkat

Rus bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre, fitness merkezlerine düzenli bir şekilde giden erkeklerin büyük bir çoğunluğunun yağ yakmak ve kas geliştirmek için birçok ek gıda takviyesine başvurduğunu ortaya çıkardı. Performans arttırıcı ürün olarak da bilinen bu ek besinlerin erkekler için vazgeçilmezler arasında yer aldığı ifade edildi. Özellikle spor salonuna daha iyi bir vücuda sahip olmak için giden erkeklerin yüzde 74’ü, sağlığa zararlı oldukları bilinmesine rağmen bu tür zararlı besinleri kullanmaktan vazgeçmiyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, dünya üzerine milyonlarca insanın yağ yakmak ve kas geliştirmek için amacıyla sayısız tehlikeli ürünlerin kullanıldığına dikkat çekti.

 

“Ürünler hakkında bilgiye internetten ulaşıyorlar”

Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, sporcularda bu ürünlerin kullanımını detaylı bir şekilde inceledi. İnceleme sonucu bu tür ürünlere ihtiyaç duyan kitlenin yüzde 74’ünün erkek ve 22-35 yaş arasında olduğu tespit edildi. Günümüzde en sık kullanılan ürünün ise testosteron üstünde etkili olan ve her hafta düzenli bir şekilde enjeksiyon biçiminde alındığı tespit edildi.

İnsanların yüzde 49’luk bir kısmı ise bu ürünlerin ne işe yaradığını internet üzerinden araştırdıkları öğrenildi. Bir diğer ilginç olan bilgi ise kullanıcıların yüzde 74’ünün bu tür ürünlerin ne kadar çok zararlı olduklarını bilmelerine rağmen hala kullanmaları oldu.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu