Sağlık

Felçli hasta, 2 yıllık tedavinin ardından sağlığına kavuştu

Aziz Dumanova merdivenden düşmüş, omzu çıkmış ve felç olmuştu. 2 yıl sonra hiç hareket edemeyen kol ve parmaklarını kullanabiliyor. Bursa ilinde 2 yıl önce merdivenlerden yuvarlanan Aziz Dumanova adlı kişinin sol omzu çıkmıştı. Ayrıca sol kolu ve parmakları felçli kalan bu zaman zarfında sürekli tedavi gördü. 2 yıl sonra olumlu neticeler alan Dumanova artık kolunu ve parmaklarını kullanmaya başladı. Merdivenden düşüp omzu yerinden çıkan Aziz Dumanova 49 yaşında. Damar zedelenmesinden ötürü kolundan tam 7 ameliyat geçiren Dumanova bu süre boyunca sol kolunu kıpırdatamıyordu.

Kol hakimiyetini kaybettikten sonra fizik tedavi ile yılmadan mücadele eden Dumanova 2 yıl sonunda parmaklarını ve kolunu yeniden kullanmaya başladı. Bursa ilinde bulunan Romatem Hastanesi’nde uygulanan tedavi neticesinde tekrar parmaklarını, kolunu kullandığını belirten hasta, “2 senedir bu hastanede tedavi gördüm. Doktorlarımız ve uzman çalışanlarımızın üstün gayretleri neticesinde başardık. Artık kolumu ve parmaklarımı kullanmaya başladım.” dedi.

ÇIKIK UFAK AMA SORUN BÜYÜK

Aziz Dumanova’nın tedavisini üstlenen Romatem Hastanesinin Başhekimi Uzman Dr. Nurten Küçükçakır ise düşme nedeniyle kendilerine gelen hastalarının omzundaki çıkık neticesinde damar yırtılması ve akabinde oluşan kan birikintisinin kitle halinde omuzda biriktiğini söyledi. Bu nedenle hastanın sinir ağ sisteminin bozulduğunu ve felç durumu yaşandığını belirtti.

Küçükçakır konuşmasına, “Önemsiz denilebilecek bu çıkık türünün meydana getirdiği hasar beklediğimizin oldukça üzerindeydi. Omuz ameliyatının sonra hastamızın ağrıları oldukça fazlaydı ve en önemlisi ise kol kullanılamaz bir haldeydi. Hastamıza yaklaşık 2 yıl boyunca fizik tedavi uygulandı. Bununla birlikte kasları kuvvetlendirmek için de özel tedaviler uygulandı. Neticede hastamızın da gayretiyle güzel sonuçlara ulaştık” dedi. Hastanın 2 yıl önce kendilerine geldiği haliyle şu an gelinen halinin kıyaslanması halinde bir mucizeye birlikte tanık olduklarını ifade eden Küçükçakır, mutluluklarını hastalarıyla birlikte paylaştıklarını söyledi.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu