Sağlık

FDA’nın Kanserojen Marka Uyarısı

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi(FDA) meme kanseri tedavilerinde kullanılan protezlerin lenf kanserinin bir çeşidine yol açtığı iddia  edildi. Pürtüklü silikon kullanılan hastaların 573’ünde kanser tanısı alındığı kaydedildi ve bu hastaların 481’inin silikonu aynı marka olduğu belirlendi. Olay ile ilgili önlem alınması için FDA ilgili markanın protezlerini geri çekme çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada ülkemizde bu markanın protezlerinin kullanımının yasak olduğunu belirtti. Ürünün Türkiye’den toplatılma sürecinin 11 Nisan’da tamamlandığı da yapılan açıklamalar arasında. Ülkemizde yalnızca 1 kadın hastada pürtüklü meme protezi kullanımına bağlı olarak kanser tanısı alındığı ve erken teşhis sayesinde önlem alındığı bildirildi.

Meme Muayenesi Önemli

Meme protezi takan kişilerin kendini düzenli olarak ve dikkatle muayene etmesi gerektiği özellikle belirtiliyor. Asimetrik büyümeler, bir memede ağrı, şişlik gibi şikayetler oluştuğunda kişinin hemen doktoruna danışması ve çok yönlü bir muayeneden geçmesi gerektiği belirtildi. Protez etrafında kitle bulunmuyorsa, ameliyat ile yalnızca protezin çıkarılması yeterli olurken kitle bulunuyorsa protezi çıkarmanın yanı sıra kemoterapi e uygulanması gerekiyor.

Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Selahattin Özmen’in açıklamalarına göre implant takılmasının ardından ilk 4 yılda memede oluşan ani asimetri, şişlik gibi şikayetler lenfomanın belirtisi olarak kabul ediliyor. İmplant yapıldıktan sonraki ilk ayda ya da daha yakın bir sürede oluşan ağrı, şişlik ve kızarıklıklar endişe edilmemesi gereken olağan süreçlerdir.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu