Sağlık

Fazla Yapılan Spor Dişleri Çürütüyor

Her şeyde olduğu gibi sporunda azı yarar çoğu zarar olduğu Londra Üniversitesi tarafından ortaya çıkarıldı. Çok fazla yapılan egzersizin diş çürüklüğüne sebep olduğu ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda spor yaparken kullanılan şekerli gıdalar ile enerji içeceklerinin de kişi sağlığı üzerinde çok olumsuz etkiler bıraktığı da ifade edildi. Londra Üniversitesi’nden Dr. Julie Gallagher yaptığı araştırmada birbirinden ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Dr. Gallagher, başta olimpiyat sporcuları olmak üzere toplam 352 sporcu üzerinde yaptığı araştırmada çok fazla spor yapanların dişlerinin çok daha çabuk çürüdüğünü tespit etti. Çok fazla egzersiz yapan kişilerin dişlerini ne kadar çok fırçalarsalar da sonucun değişmediğini ifade eden Gallagher, ortaya çıkan bu sonuçtan dolayı çok şaşırdığını da ifade etti. Profesyonel sporcuların günde dişlerini minimum iki defa fırçalamasına rağmen dişlerinin çürümesi uzmanların dikkatini çekti.

Spor esnasında şekerli gıdalar tüketilmemeli

Aşırı egzersizin dışında spor esnasında alınan yüksek şekerli enerji içecekleri ile beraber şekerli yiyeceklerinde dişleri hızla çürüttüğü ortaya çıktı. Uzmanlar yaptıkları açıklamada, profesyonel sporcuların yaklaşık yüzde 49’luk bir kısmının diş çürükleriyle yaşadığını ifade etti.

Futbol, basketbol, ragbi, jimnastik gibi sporlarla uğraşan kişilerinde yüzde 32’lik kısmında diş çürüklüğü tespit edildi. Diş sağlığının yapılan sporu olumsuz etkilediğini söyleyen uzmanlar, özellikle profesyonel sporcuların bir an evvel şekerli gıdaları bırakması gerektiğini ifade etti.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu