Endonezya’da sandık görevlileri faciası devam ediyor

0
59
Endonezya'da sandık görevlileri faciası devam ediyor

Dünyadaki en fazla katılım olan bir günlük seçimlerin yapılmış olduğu Endonezya ülkesinde 17 Nisan tarihinde olan seçimlerde ve sonra çok yorulan sandık görevlileri yoğun çalışmadan ötürü can verdi ve bu sayı 272 oldu. Ülkede 193 milyon seçmenin olması ve sandıkta oy kullanmaya gittiğinde 7 milyon kadar sandık görevlisi sandık başında oluyor ve 30 saattir oy pusulası kontrol ediyorlar. Sandık başına gittiği ülkede 7 milyon sandık görevlisi görev yapıyor ve 30 saat oy pusulası sayıyor

SANDIK GÖREVLİLERİ CAN VERİYOR

Dünyanın en çok katılımının olduğu tek günlük seçim olan Endonezya’da aşırı çalışmaktan ve yorgunluktan can veren sandık çalışanlarının miktarı 272’ye arttı. Seçimlerin komisyon sözcüsü olan görevli ülkede sandık başında bu yorgunluktan kaynaklı 1878 kişinin ileri dereceli hastalandığını bildirdi.

Seçimde sandık başında 7 milyon görevli görev alırken seçmen sayısının 193 milyon olduğu söylendi. Bu belirtilen seçimde her seçmen başına doldurulması gereken beş oy pusulası vardı. Seçmenin 193 milyonu bulduğu seçimde yüzde 80’inin 800 binin üstünde seçim lokallerinde oylar kullanıldı.

Doğudan batıya doğru 5000 km’den fazla uzunluğu bulunan Endonezya da sekiz saat süre içinde bu kadar fazla oy kullanılması ve bunun sonrasında oyların el ile sayılması ve kontrol edilmesi sandık personellerinin çok yorulmalarına ve ölmelerine sebep olduğunu bildirdi.

ÇALIŞMA SAATLERİ 30 OLDU

Bir haber sitesinde belirtilenlere göre kimi seçim yerlerinde 100’ün üzerinde aday seçimlerde bulunurken kimi sandık personelinin otuz saat süreyle oy pusulalarını saymakla uğraştığını bildirdi. Bazı haber ajanslarında, 245 bini aşan aday sayısının seçime katıldığı seçimde 7 milyon kadar sandık personelinin görevli olduğunu söyledi.

Seçim komisyon sözcüsünün seçimde hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat vereceği konusunda hazırlık ve çalışma yapıldığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here