Yaşam

En Sevimli Terapi: Kedi Beslemek

Uzun yıllardır insanlarla birlikte yaşamakta olan kediler, besleyenlerin de bildiği gibi aslında tam olarak da evcil hayvanlar değiller. Sahibi olamadığımız, yalnızca aynı yaşam ortamını paylaştığımız kedileri okşadığımızda içimize dolan huzur hissinin aslında bir bilimsel açıklaması var. Dünyanın birçok yerinde araştırmalar yürüten bilim insanları, kedi beslemenin insana onlarca faydası olduğunu ortaya koymuş durumda.

Minnesota Üniversitesi akademisyenlerinin yaptığı çalışmalar bizlere göstermekte ki kedi besleyen kişilerin, beslemeyenlere kıyasla kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha az. Ayrıca bir kediyle aynı ortamda yaşamak, depresyona iyi geldiği gibi oyun da oynanırsa egzersiz de yapılmış oluyor. Hele çocukluktan bu yana kedi ve köpekler ile haşır neşir olan çocukların bağışıklık sistemleri; gözle görülür düzeyde, kedi ve köpeğe uzak olanlardan daha güçlü oluyor. Evcil hayvan beslemenin çocuklara faydası yalnızca biyolojik değil, evcil hayvanlarla büyüyen çocukların empati kabiliyeti de diğer çocuklara göre daha iyi gelişiyor.

Hastalıkların Tüylü İlacı

Kedi beslemek ruhsal ve fizyolojik olarak birçok hastalığın üstünde olumlu etkilere sahip. 2006 yılında Kanada’da yapılmış bir çalışmada, kedi sahibi olmak kolesterolü ve trigliseritleri azaltmada bazı ilaçlardan daha etkili olduğu gözlemlenmiş. Minnesota Üniversitesi ise kedi beslemenin felç riskini neredeyse %30 azalttığını bildirmiş. Ayrıca kas ve tendon yaralanmalarında, iltihap ve şişiklerde kedilerin çıkarttığı mırıltıların iyileşme hızını arttırdığı da bilimsel olarak bilinmekte.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu