Ekonomi

En fazla fiyat artışı havuçta görüldü

İstanbul Ticaret Odası’nın Nisan ayında yaptığı araştırmaya göre İstanbul’da havuç en çok fiyatı artan sebze olurken, fiyatında düşüş gözlenen patlıcan da yüz güldürdü. İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2019 yılının Nisan ayın fiyat artış ve fiyat düşüş yaşayan ürünlerini açıkladı. İstanbul Ticaret Odası’nın, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi dâhilinde yer alan 242 üründen 135’inin artış gösterdiği belirlerken, 80 üründe fiyat değişikliği yaşanmadı. Sadece 27 üründe ise düşüş gözlendi. Bu verilere göre Nisan ayının zam şampiyonu havuç olurken, tüketicilerin yüzünü patlıcandaki düşüş güldürdü.

YÜZDE 34.93 İLE HAVUÇ ZAM ŞAMPİYONU

Yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan havuç yüzde 34,93 ile artış yaşarken Nisan ayında gıda harcamalarını yükselten faktör oldu. İstanbul Ticaret Odası’nın verileri ile hazırlanan listenin diğer yükselen değerlerinde ise, ikinciliği yüzde 34,26 limon, üçüncülüğü yüzde 31,67 ile domates, dördüncülüğü yüzde 31,44 ile soğan, beşinciliği yüzde 25,01 ile patates harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan gıda kalemlerini yükseltti. Ücretliler Geçinme İndeksi listesinde giyim kaleminde yer alan erkek pantolonu da yüzde 19,59 artarak giyim kaleminin zam şampiyonu oldu.

PATLICAN UCUZLADI

İstanbul Ticaret Odası’nın Geçinme İndeksi harcamaları yaş kuru sebze ve meyve grubunda yer alan patlıcan 2019 Nisan ayında yüzde 41,10 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu. Fiyatında azalmaya yönelen diğer ürünler ise şöyle sıralandı; ikinci sırada yüzde 38,87 azalma ile bezelye, üçüncü sırada yüzde 32,24 ile taze fasulye, dördüncü sırada yüzde 29,63 ile salatalık, beşinci sırada yüzde 24 ile yeşil soğan ve altıncı sırada yüzde 21,56 azalma ile kabak yer aldı.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu