Ekonomi

Emekliler hem maaş zammı hem de enflasyon zammı alacak

Emeklilerin yüzünü güldürecek zam haberi netleşmeye başladı. Zam oranlarını merakla bekleyen SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri merakla bekledikleri zam haberini aldılar. Hem SSK hem de Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında alacakları maaşı zamlı alacaklar. Enflasyon oranında zam alacak emeklilerin maaşlarında yaşanan bu artış sebebiyle her ay verilen ek ödemelerinde de artış olacağı belirtildi.

ENFLASYON ORANINDA ZAM

Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yılın ilk altı ayında oluşan enflasyon oranında zam yapılacak. Ayrıca memur emekli maaşlarına da toplu sözleşme zammı olarak yüzde 5 oranında zam yansıtılacak. İlk altı aylık enflasyonun yüzde 4 oranını aşması durumunda ise enflasyon oranında zam da maaşlara eklenecek. Temmuz maaşlarının artması sebebiyle ek ödemelerde de yükselme gerçekleşecek.

EMEKLİNİN GÖZÜ TEMMUZ AYINDA

Merkez Bankasının ekonomistler ile yaptığı beklenti anketine göre yılın ilk ayında enflasyonun yüzde 6 olabileceği yönünde bir tahmin yapıldı. Eğer bu senaryo gerçek olursa SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6, memur emeklileri ise yüzde iki oranında enflasyon zammı alabilecek. Bu sayede emekliler biraz rahat nefes alacaklar.

Memur maaş katsayında beklenen yükselme Temmuz ayı için tahmin edildiği gibi yüzde 7 oranında gerçekleşirse, yüzde 5 olan ek ödeme sınırı bin 224 lira 81 kuruş oranından bin 310 lira 54 kuruşa yükselmiş olacak. Bu sayede emekli maaşı bin 310 lira 54 kuruşun altında olan emeklilere yüzde 5 oranında, bu rakamın üstünde olan emeklilerin maaşlarına ise yüzde 4 oranında ek ödeme ücreti eklenmiş olacak. Zam oranlarının kesinleştiği tarih ise 3 Temmuz olacak. Bu nedenle tüm emeklilerin gözü 3 Temmuz tarihine çevrildi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu