Teknoloji

Elon Musk’tan dikkat çekici paylaşım

Amerikalı Mühendis ve SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk’tan teknoloji hayatını derinden etkileyecek paylaşım geldi. Buna göre internet hızını 40 kattan daha fazla hızlandırabilecek uydulara ilişkin fotoğrafları ilke kez Twitter hesabından paylaştı. Kendinden son dönemlerde fazlasıyla söz ettiren Elon Musk, yer yüzde internet kullanımını tamamen değiştirebilecek bir paylaşımda bulundu. İnterneti değiştirecek uyduların fotoğraflarını paylaşan Musk yine büyük bir merak uyandırdı.

Geçtiğimiz haftalarda FCC tarafından onaylana ve ultra hızlı internet uyduları olarak bilinen, dünyadaki interneti büyük bir değişime sürükleyecek olan uyduların ilk fotoğraflarını dün itibariyle paylaşıma sundu. 60 adet uydunun tek adet SpaceX Falcon roketine dizildiği fotoğrafta Elon Musk ayrıca takipçilerine el değmemiş bilgiler de verdi. Yaptığı açıklamada SpaceX ilgili roketi önümüzdeki Çarşamba günü uzaya fırlatmayı planlamakta. Takipçilerini ve tüm dünyadaki teknoloji, bilim meraklılarını heyecanlandıran bu fotoğraf sonrasında yaptığı açıklamada Musk, daha fazla bilgiyi roketin fırlatıldığı güne kadar sürekli paylaşacağını bildirdi.

40 KAT HIZLI İNTERNET

İlk olarak 2015 yılında bu plan tüm kamuoyuna duyurulmuştu. Heyecan yaratan ilk açıklamanın üzerinden geçen sürede filo toplamda 12 bin uydu sayısına ulaşmıştı. Elon Musk amacına ulaşmak için oldukça yoğun bir çalışma ve araştırma dönemine girmişti. Eğer ilgili çalışma amacına ulaşırsa ve görev başarıyla sonuçlanırsa kullandığımız internetin 40 kat daha hızlı olması beklenmekte. Bununla ilgili açıklamalar bilim çevrelerince de merakla beklenmekte. Böylesi bir durumda uyduların yörüngede olması insanların konumunu önemsiz kılıyor. Yani insanlar hangi konumda olurlarsa olsunlar yüksek hızlı interneti kullanmalarında herhangi bir engel oluşmayacaktır. Bunu ışığında merak edilen bir durum ise internet kullanım hızının ne olacağıdır. Ancak ne Elon Musk ne de SpaceX tarafından bununla ilgili bir açıklama yapılmadığını belirtmek gerekir. Elon Musk yaptığı açıklamada bunun ilk deney olduğunu ilerleyen süreçte 12 adet daha fırlatmanın gerçekleşeceğini takipçilerine duyurdu.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu