Teknoloji

Eleştiriler Facebook çalışanlarına zam getirdi

Facebook dünyada en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından birisini teşkil ediyor. Facebook şu sıralar kendilerine yöneltilen eleştiriler ile gündeme geldi. Bu eleştiriler Facebook’un çalışanlarını düşük maaşla çalıştırması yüzünden geldi. Eleştirilere daha fazla dayanamayan Facebook, ABD’de de çalışan görevlileri için saatlik ücretlerinde zam yapacağını açıkladı. Geçtiğimiz pazartesi günü Facebook bir blog yazısı yazdı. Facebook yönetimi tarafından yazılan blog yazısında eleştirilere konu olan sözleşmeli çalışanların saatlik çalışma ücretlerinde zam yapılacağı bildiriliyor. Sitede çalışan yöneticilerin maaşlarının düşük olmasının eleştirilere konu olması sonrası Facebook şimdi olmasa bile bir daha ki sene için maaşlarda zam yapılacağını duyurdu.

HER İŞÇİ İÇİN AYNI ORANDA OLMAYACAK

Sosyal medyanın en büyüklerinden birisi olan Facebook bu zammı herkes çalışan için aynı oranda yapmayacak. Bahsi geçen zammın çalışanların yaşadığı bölge ve Facebook içerisinde üstelendikleri role göre değişiklikler gösterebileceği ifade edildi. Facebook ilk zammı gelecek sene içerisinde ABD üzerinde çalışanlarına yapacağını bildirdi. Ancak ABD üzerindeki bölgelere göre de zam artışlarında farklılık olacağı belirtildi. San Fransisco’da çalışan birisi Seattle’da çalışan birisinden daha şanslı olacağı Facebook’un blog yazısında bildirildi.

Görev dağılımlarında da en büyük maaş ve zam payının modaretörlere verileceği sosyal medyanın öncüsü Facebook tarafından söylenen ifadeler arasında yerini aldı. Facebook şirketinde çalışanlara önümüzdeki sene ödenecek olan maaş miktarları da açıklandı. Facebook için çalışan personellerin yeni maaş miktarlarının saat başına 18 dolar ile 22 dolar arasında değişiklik göstereceği şirket yetkilileri tarafından açıklandı. En yüksek ücret olan saatte 22 dolar alacak olan Facebook çalışanlarını kalabalık şehirlerde görev yapan moderatörler oluşturuyor. 18 dolar alacak diğer personeller ise ABD içerisinde daha küçük bölgelerde görev yapan çalışanlar oluşturuyor. ABD dışında görevli olan diğer içerik moderatörlerine ise zam yapılmayacağı Facebook’un belirttiği ifadeler arasında yer aldı.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu