Sağlık

Düşük Yapanlar Dikkat!

Günümüzde kadınların sık yaşadığı sağlık sorunlarında biri de düşük yapma tehlikesidir. Hamile kalmak isteyen ya da hamile kalanların korktuğu sağlık sorunlarından olan tekrarlayan düşükler ise nedeni bulunduğu taktirde korkulması gerekmeyen bir sağlık sorunu olarak ifade ediliyor. Bu kapsamda uzmanların açıklamaları iki kere düşük geçiren kadınların sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için ön tanıdan geçmesi gerektiği şeklindedir. Buna göre iki kez düşük yapan kadınların en az yarısı sağlıklı bir doğum yaparken yarısı ise neden bulunamamasına bağlı olarak farklı yöntemlere yönlendirilmektedir.

Ana Rahmi İncelenmeli

Uzmanların tavsiyeleri arasında düşük tedavisinde ilk olarak ana rahminin incelenmesi yer alıyor. Bu kapsamda gebeliğe engel olan herhangi bir durum hemen tespit edilebiliyor. Daha sonra ise bakılan bir sonraki etken hormonlar olarak yer alıyor. Hormonlar özellikle bebeğin oluşmasında önemli bir yere sahip olduğundan sağlıklı bir çocuk gelişimi için başta hormonların kontrolünün yanı sıra obezite gibi değerlendirilmeler de yapılmaktadır. Özellikle genetik faktörlerin de düşük sorununda azımsanmayacak bir etkisi olduğu ifade ediliyor.

Düşük tedavisinde genel olarak hastalara laparoskopik ameliyatlar ile tedavi aranırken kimi zaman da histeroskopik ameliyatlar ile çözüm bulunabiliyor. Önemli olan iki kez düşük yapıldıktan sonra mutlaka bir doktor kontörlünde sorunun sebebinin bulunması şeklinde açıklanıyor. Özellikle iki kereden fazla düşük yapanların birçoğunda bu sorunun asıl nedeni tespit edilebiliyor. Gerekli tedaviler ile de bu hastaların yarısı için sağlıklı bir hamilelik sağlanabiliyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu