Sağlık

Duruş Bozukluğunun Yarattığı O Tehlike

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok elektronik cihazın kullanımı da sıklık kazanmış bulunuyor. Özellikle gencinden yaşlısına birçok kişi tarafından kullanılan akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve diğer cihazların da yol açması ile oluşan duruş bozukluklarının daha birçok olumsuz sağlık durumuna yol açtığı yapılan son araştırmalar ile ortaya konuldu. Bu olumsuzluklardan en önemlisi olarak ise depresyon sorunu gösteriliyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar göre duruş bozuklukları başta fiziksel ağrılar olan sırt, boyun ve birçok eklem ağrılarının yanında aynı zamanda depresyona da davetiye çıkarıyor.
Özellikle her yaştan bireyde görülebilen bir hastalık olan duruş bozukluğu genetik ve ailevi faktörlerdenyanlış alışkanlıklar ve oturuş bozukluklarından kaynaklandığı ifade ediliyor. Ortopedi uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda ayrıca vücutta yer alan normal girinti yapılarında artış, azalma ya da çıkıntıda artış, azalış durumunda ortaya çıkan duruş bozukları bireylerin sağlıklarını tehdit etmektedir.

Günlük Yaşamı Olumsuz Etkiliyor

Duruş bozuklukları her ne kadar tedavi edilebilir gözükse de günlük yaşamda bireylerin kendilerini halsiz hissetmesinden depresyona ve fiziksel ağrılara kadar birçok noktada olumsuz sağlık durumlarına yol açmaktadır. Fizik tedavi ve egzersizlerin bu anlamda duruş bozukluğunun giderilmesinde önemli araçlar olduğunun altı çizilirken uzmanlar, masa başında çalışanların bir numaralı tehdit grubu olduğunun da altını çiziyor. Bu şartlarda çalışan bireylerin ise günlük sırt, boyun ve kas egzersizi yapmaları ve çok uzun süreler boyunca hareketsiz kalmamaları öneriliyor.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu