Sağlık

Doymuş Yağlar Sağlığımızı Tehdit Ediyor

Evimize aldığımız ve çok beğenerek yediğimiz o yiyecekler bakın ne kadar vücuda ve sağlığa zarar veriyor. Normalde sağlıklı olan yiyecekler yapılan yanlış pişirme, fazla tüketilme nedenleriyle sağlığımıza olduğundan daha fazla zarar veriyor. İşte bu yiyecekler ve vücuda verdiği zararlar. Patates normal haşlanarak yenildiği zamanlar da vücuda yararı vardır. Kas yapmaya yarar sağlar ama bu patatesi kızartma yaparak tüketildiği zaman trans yağlar vücuda ve sağlığa olduğundan fazla zarar verir. İlk zarar verdiği yer kalp bölgesidir.

Özellikle doymuş yağlar insanlar da kilo almaya ve obezite hastalığını tetikler. Evlere alınan sana yağ adı altında geçen yağ çeşidi kolesterol yükselmesine neden olur. Severek tükettiğimiz patlamış mısır sağlık acısından büyük bir tehdit içerir. Cipsler evlerimizin olmazsa olmazlarıdır. Paket üzerinde ne kadar trans yağ içermez dese de bu ne kadar doğrudur bilemeyiz. Tüketimi hem kilo yapar hem de kolesterol yükselmesine sebep olur. Trans yağlar doymuş yağlar vücut için ömrü kısaltan yağlar arasındadır. Doymuş olan yağlar ve trans yağ tüketimi yapmayarak ömrü uzatmak mümkündür.

DOYMUŞ YAĞLARIN ZARARLARI

Misafirler geldiği zaman yapım bakımından kolay olan börek çeşitleri tadı güzel olduğu kadar sağlık için hiç de iyi değildir. Meyveli kek pratik olduğu kadar sağlığa da hızlıca zarar veren 5 çayı yiyecekler arasındadır. Kalp ve damar hastalıklarının en büyük sebebi trans ve doymuş yağlardır. Gebe annelerde düşük riskini arttırır. Şeker hastalığını tetikler. Kilo alımına neden olarak obezite olma riskini arttırır. Bu tür yağları tüketmez ve her sabah yürüyüş yaparak hem sağlığınıza kavuşabilir hem de başınıza gelecek olan hastalıkları bir tik da olsa ileriye taşıyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu