Yaşam

Doğru Şekilde Güneşten Faydalanma İpuçları

Yazın gelmesi ile kendini iyice hissettiren güneşe herkes maruz kalmaktadır. Yaz aylarında özellikle saat 10.00 – 16.00 arasında güneş kendini fazlaca hissettirmektedir ve bu sebeple bu aralıkta oldukça dikkatli olmak gerekir. Güneşin psikoloji üzerindeki etkilerinin yanı sıra D vitamini sentezinde de olumlu yanları yanı sıra olumsuz yanları da bulunmaktadır. Özellikle uzun süreli olarak güneşte kalma durumu cilt yaşlanması yanı sıra cilt kanserine de sebep olmaktadır. Çocukluk dönemlerinde başlamak üzere ilerleyen dönemlerde ciddi şekilde güneşe maruz kalan kişilerde bu riskler oldukça fazla görünmektedir. Uzun yıllar güneş etkisinde kalan kişilerde cilt kanseri olmasa bile damarlanma artışı, deride lekelenme ve cilt yaşlanması meydana gelmektedir.

Güneşte Bronzlaşmak İçin Durmayın.

Bronzlaşma ile teninizde yer alan lekelerin kaybolduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz ve bu şekilde düşünerek bronzlaşmaya çalışmamalısınız. Cildinizin daha güzel görünmesi ve daha genç bir görünüme kavuşmak istiyorsanız bronzlaşmaktan kaçınmalı ve uzun süreler boyunca güneş altında kalmamalısınız. Bronzlaşma sonucu ağır cilt hasarları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Güneşin bazı zararlı etkileri olsa da olumlu pek çok etkisi de bulunmaktadır. Güneş ışınları mutluluk vermesinin yanı sıra D vitamininden faydalanmak için de güneşe çıkmak önemlidir. D vitamininden faydalanabilmek için güneş ışınlarının dik açıyla dünyamıza geldiği saatlerde güneş kremi kullanmadan 20 dakika kadarlık bir süre güneşlenmek yeterlidir. D vitamini sentezi vücudumuzda hemen başlamadığı için güneşlendikten sonra 2 saat kadar duş almadan beklemek gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu