Yaşam

Diyet Yapan Kişilere Uzman Tavsiyeleri

Diyet yapmaya karar verildiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey diyetin kesinlikle standart bir reçetesi olmadığıdır. Diyet kişinin yaşına, cinsiyetine, boyuna, kilosuna, ekonomik durumuna, sosyal yaşamına, günlük yaptığı fiziksel aktivitelere bağlı olarak farklılık göstermekte ve bunlara uygun bir diyet listesi düzenlendiği takdirde başarıya ulaşılacağı bilinmelidir. Yanlış yeme alışkanlıklarından vazgeçmek ve mutlaka kararlı olmak yapılan diyete sonuç getirmektedir. Besin seçimi iyi yapıldığı zaman tüm besin ögeleri yeterli düzeyde sağlanabilmektedir. Uzmanların tavsiyelerine göre günlük beslenmede aşağıdaki besin gruplarının yeterli düzeyde bulunması şarttır.

Besin Grupları ve Öneriler

Kuru baklagiller, balıklar, koyun, sığır, kümes ve yumurta protein kaynağıdırlar. Demir, çinko ve B vitaminleri bakımından zengindirler. Bu besinler üzerine yağ ve sos eklenmediği sürece düşük kalorilidirler. Süt ve süt ürünleri ile önemli ölçüde protein ve kalsiyum ihtiyacı karşılanmaktadır. Az yağlı süt, yoğurt ve peynir; normal süt, yoğurt ve peynirden daha düşük kalori içerdikleri için tercih edilmelidir. Tahıllar ve ürünleri az miktarda protein ve daha fazla miktarda karbonhidrat içermektedirler ve enerji kaynağıdırlar.

Kepekli ve saflaştırılmamış olanları hem daha besleyicidir hem de daha az kalori içermektedir. Sebze ve meyveler vücudun C vitamini ve büyük ölçüde A vitamini gereksinimini karşılamaktadır. Çeşitli meyveleri gün içinde bolca tüketmekte fayda vardır. Çünkü bu besinlerin yağ içeriği düşüktür ve sade olarak tüketildiğinde kalori tasarrufu elde edilir. Bu nedenle sebzeler yağsız olarak, meyveler ise şekersiz olarak tüketilmelidir. Yağ ve şekerler ise enerji kaynağıdır. Ancak temel besin grubu değillerdir. Bu bakımdan yemeklere koyulan yağ miktarını azaltmak ve şeker kullanmamak gerekmektedir.

Çeşitli yiyecekleri içeren yeterli bir yemek ve daha az yağ tüketilmelidir. Etli pişen yemeklere yağ ilave edilmemelidir. Vücut ağırlığı kontrol altında tutulmalıdır. Daha az enerji alımı ve daha çok egzersiz yapılmalıdır. Tuz alımı azaltılmalıdır. Güvenilir yiyecek tüketilmeli ve yiyecek etiketleri okunmalıdır. Meyve veya sebze içeren kahvaltı yapılmalıdır. Sağlık için ara öğün saati yapılmalı ve öğün atlanmamalıdır. Tüm bu önerilere uyulduğu takdirde beslenme alışkanlığı düzelecektir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu