Sağlık

Diş Çürüklerinin Önüne Nasıl Geçilir?

Birçok insanın özellikle her gün kullandığı organların aşında şüphesiz dişler gelmektedir. Sadece konuşmak için değil aynı zamanda yemek dahil birçok hareketimizde en sık kullanılan organların başında dişler gelmektedir. Bu noktada diş sağlığı ve estetiği de birçok insan için oldukça önemlidir. Diş çürükleri hemen hemen her yaş grubundan insanın karşılaşabileceği sorunlardan biri olmakla birlikte artık günümüzde bu sorunun birçok çözümü bulunmaktadır.

Besin artıklarının birikmesi ile oluşan diş çürümesinin tamamen önüne geçmek mümkün olmasa da azalası ve bu artıkların birikmesinin önüne geçilebilmektedir. Doğru ve etkili bir bakım ile önlemlerin ilki alınmış olmaktadır. Bu çerçevede dişlerin sadece üst yüzeyi değil de arka kısımları da iyi fırçalanmalıdır. Bunun yanı sıra diş temizliğinde diş ipi ve ağış çalkalama suları ile komple bir temizlik yapmak da oldukça önemlidir.

Diş Yapısına Gör Fırçalama Yapılmalı

Uzmanlar tarafından diş sağlığı açısından önerilen temizlik şeklinde diş yapısına bağlı olarak dişlerde yer alan girinti ve çıkıntılara göre fırçalama yapılmalıdır. Zira bu girinti ve çıkıntılar diş yapısına göre değişiklik göstermekte olup besin birikiminin yoğun olarak görüldüğü yerler olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda oldukça önemli olan bir nokta da maalesef çoğu kimsenin atladığı rutin diş bakımlarının yaptırılmamasıdır. Bu noktada mutlaka bir sorun olmasa da rutin diş kontrolüne gidilmesi, çürüklerin önlenmesinde hayati bir role sahiptir ve uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu