Sağlık

Dikkat bu hatalar böbreklerimizi tehdit ediyor!

Böbrek sorunları günümüzde giderek artmaktadır. İnsan vücudunun önemli hayati fonksiyonlarından biri olan böbreklerin sağlığına, temizliğine çok dikkat edilmeli. Böbrekler, kalpte pompalanan kanın yüzde 25- 30’unu içindeki kılcal damarlar temizler ve vücuda geri gönderir. Kandan ayrılan zehir isse içtiğimiz bol su yardımıyla idrar yolundan dışarı atılır.  Dikkat edilmemesi durumunda ölüme götürebilecek olan böbreklerin sağlığını korumak için yediklerimize ve içtiklerimize oldukça dikkat etmeliyiz.

Şüphesiz ki böbreklerimizin en iyi dostu su. Yeteri kadar su içmediğimiz taktirde başta böbreklerimiz olmak üzere tüm vücudumuz etkilenir. Çünkü yeteri kadar su içmemek kan basıncımızı yavaşlatır. Bilinçsiz olarak kullandığımız ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler de böbreklerimizin düşmanlarıdır. Bilinçsiz tuz kullanımı da böbreklerimize zarar verebilir. Sağlıklı bir insanın günde ortalama 4 gram tuz tüketilmelidir. Bilinçli su tüketmek kadar, düzenli idrara çıkmakta oldukça önemlidir. Sağlıklı bir insanın günde ortalama 4-6 defa idrara çıkmalıdır. Çünkü idrar böbrekte süzülen zararlı atıkların dışa atılması için tek yoldur. Özellikle gençlerin vücut geliştirmek için kullandıkları protein takviyeleri de böbrek yetmezliğine yol açan etkenlerdir. Sigara kullanımı nasıl damarlarla kaplı olan kalbi tehtid ediyorsa, aynı şekilde damarlarla donanmış olan böbrekleri de tehtid eder ve damar tıkanıklığına yol açar.

Tansiyon da böbrekleri tehdit ediyor!

Tansiyon hastalarının tansiyonu kontrol altında tutması gerekir. Çünkü kan basıncı sadece kalpte değil böbreklerde de damar tıkanıklığına yol açabilir.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu