Gündem

Dedesinden kalma sabun tarifiyle seri üretim yapıyor

Dedesinden yadigar kalan zeytinyağı sabunu tarifiyle sabun üretimine koyulan Ali İhsan Bayram isimli vatandaş, geleneksel yöntemlerle şimdi seri üretim yapıyor. Eski sabunların çok daha sağlıklı olduğunu vurgulayan Bayram, siparişlere ise yetişemez durumda. Aydın ilinin Köşk ilçesinde dedesinden kalan tariften yola çıkarak 25 yıldır sabun üreten Bayram, yüzlerce yıl gelenek haline dönüşen sabun tarifiyle başladığı seri üretimden bu yana yıl bazında ortalama 100 tona kadar sabun üretiyor.

Eski sabunların yalnızca hijyenik değil bir yandan son derece sağlıklı olduğunu ifade eden Bayram, dede mesleğini devam ettiriyor. Önceleri yalnızca köyün ihtiyacını karşılamak için sabun ürettiği ekleyen vatandaş, şimdilerde ise kurum ve kuruluşlara da yaptığını, üretim esnasında ise yenilemeyecek durumda olan asitli zeytinyağlarını da bir nevi değerlendirdikleri belirtti. Ayrıca saç dökülmesi sorunu yaşayanlar ve hassas cildi olanların da doğal zeytinyağı sabunu kullanmalarını önerdi.

ZEYTİNYAĞLI SABUNUN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Normal sabun dışında fabrikalarda sıvı sabun üretimine başlanmasıyla ev yapımı doğal zeytinyağı sabunlarına olan ilginin de azaldığından bahseden Ali İhsan Bayram, saç dökülmeyi ve kepeklenmeyi engellemesi, cilde faydalarından dolayı tekrar birçok insanın köy sabunlarına yöneldiğini söyledi. Zeytinyağının yararlarının saymakla bitmediğini vurgulayan Bayram, sağlık ve beslenme açısından nasıl zeytinyağı en faydalı yağsa, temizlik açısından da zeytinyağlı sabunun olduğunu, eskilerde evlerde temizlikte, deterjan ve şampuan yerine zeytinyağı kullanıldığını belirtti.

Önceleri mecburiyetten kullanılan zeytinyağlı sabunun şimdi sağlıklı olduğundan tercih edildiğini söyleyen Ali İhsan Bayram, en sağlıklısının hem beslenme hem temizlik açısından zeytinyağlı sabun olduğunu, zeytinyağlı sabunun faydalarının saymakla bitmediğini ifade etti. Kendisi dedesinden babasına kalan, babasından devraldığı ve yüzyıllardır uygulanan geleneksel zeytinyağı tarifiyle şimdilerde siparişlere yetişemiyor.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu