Dünya

Darbe girişimi sonrası Maduro güvenlik önlemlerini arttırdı

Venezuela, eski liderinin ölümü sonrası Maduro başkanlığında yönetilen bir güney Amerika ülkesi… Petrol devi olan bu ülke dolayısı ile bir çok zengin ve güçlenmek isteyen devletin hedefi haline geldi. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bu ülkede mevcut lider olan Maduro’nun değişmesi yönde karar alan diğer bölge ve dünya ülkeleri ise Maduronun karşısında olan muhalefet lideri Guaido’yu mevcut ve güncel Venezuela başkanı olarak tanımasından ise sadece 3 ay kadar bir vakit geçmesine rağmen yeni olaylar baş göstermeye devam ediyor.

GÜVENLİK GÜCÜ AKTARIMI YAPILMASINI İSTEDİ

Dün yaşanan Guaido ve Lopez yanlısı bir grup asker ve bir grup halk arasından kişi Maduro yanlısı olan askerler ve polisler ile çatışmaya girerek devirmeye çalıştıkları Maduro Hükümet’ine başta Rusya ve Küba olmak üzere birçok ülkenin Maduro’ya daha fazla destek vermesine hatta güvenlik gücü aktarımının yapılmasına neden oldu.

MADURO YENİDEN BAŞTA KALDI

Maduro halk arasından ve askerler arasından bir grup kişinin eski muhalif lider Lopez ve Guaido yanlısı hareketinin bir darbe teşebbüsü olduğunu fakat asla başarılı olamayacak kadar haksız ve halk tarafından destek görmeyen bir girişim olduğu üzerinde durdu. Konu sonrasında La Carlota hava üssünün bu darbe girişimcileri tarafından ele geçirildiği haberleri üzerinde de durarak bunun asla doğu olmadığı ve hava üssünde kırmızı alarm verildiği ve diğer hava üslerinde de olduğu gibi tüm hava üslerinin kendi legal kontrolleri altında oldukları üzerinde durdu. Herhangi bir halk karşıtı hareketi desteklemeyeceklerini bildiren Savunma Bakanlığı ise durumun hızlı bir şekilde olabildiğince az kayıp ile kapatıldığını fakat Amerika ve destekçileri olan Guaido ve Lopez’in tehdit ve taleplerini reddetti.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu