Sağlık

D Vitamini Eksikliğini Yabana Atmayın

Sağlıklı bir bünyenin ana kaynağı vitamin ve minerallerdir.  Ne zaman ki bir vitamin eksikliği ile karşı karşıya kalınsa mutlaka sağlık sorunları baş gösterir. D vitamini vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biridir. D vitaminine ihtiyaç anne karnındayken başlar. Doğru ve düzgün kemik diş gelişimi, sinir sistemi gelişimi için en önemli vitamindir.

D Vitamini İçeren Besinler

D vitaminin yüzde 95’i güneşten sağlanmaktadır. D vitamini bakımından zengin besinler ise; Peynir, süt, yumurta sarısı, tereyağı, balık, özellikle ton balığı ve sardalya tahıl grupları, kakao, mantar ve karaciğerdir.

Vücut genelinde oluşan kemik ağrıları, eklem ağrıları, halsizlik, özellikle baş kısmında aşırı terleme, kas zayıflığı, kas krampları, kilo almada problem, baş ağrısı, ishal ya da kabızlık, mesane problemleri, soğuk algınlığı ve depresyon.

En büyük D vitamini kaynağımız güneşten doğru bir şekilde faydalanmak çok önemlidir. Güneşe çıktığınızda deri altında D vitamini üretimi başlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey güneşin zararlı ışınlarına çok fazla maruz kalmamak.  Özellikle yaz aylarında güneşin dik geldiği zaman dilimlerinde dışarıda bulunmak doğru değildir. Kış aylarında güneşin etkisi daha azdır. Daha gri bir hava hakimdir. Yaz aylarında yeterince güneşten faydalanmamış iseniz kışın D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bu gibi durumlarda gerekli tahlilleri yaptırıp hekiminizin tavsiyesi üzerine D vitamini takviyeleri kullanabilirsiniz. Kesinlikle kendi iradenizle herhangi bir tetkik yapılmadan D vitamini takviyesi kullanmamalısınız. Çünkü eksikliği kadar, fazlası da sağlık açısından sorunlar yaşamanıza sebebiyet verecektir.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu