Yaşam

D Vitamini Eksikliği En Çok Kadınlarla Görülüyor

Son yıllarda değişen hayat şartları, kapalı ortamlarda geçirilen zaman artışı, güneş ışığından yeteri kadar faydalanamama, beslenme düzeninde yapılan değişiklikler D vitamini eksikliğine yol açar. Her 10 kişiden 9’unda görülen bu hastalık en çok da kadınlarda görülüyor.  Diğer vitaminlerin eksikliğinde bu kadar ciddi sorunlar görünmese de D vitamini eksikliğinde önemli sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Vücut için hayati rolleri olan bu vitamin özellikle hamilelik döneminde ve doğum sonrası dönemde kadınlarda ciddi oranda karşımıza çıkar. Hamilelik döneminde anneler mutlaka D vitamini takviyesi almalıdır. Çünkü anne karnındaki çocuk diğer bütün ihtiyaçları gibi kalsiyum ihtiyacını da anneden alır. Bunun için de anneni D vitamini seviyesinin normalin altında olmaması gerekir.

Araştırmalara göre D vitamini eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir.  Bazı uzmanlar D vitamini eksikliğinin kansere yol açtığını belirtmiş ve bu durum en çok kadınları panik etmiştir. Ancak bu durumla alakalı kesin bir bilgi ya da kanıtlayıcı bir açıklama yoktur. Nasıl D vitamini eksikliğinin tek başına bir kanser riski yoksa tek başına kanseri önleme gibi bir etkisi de yoktur. Bazı araştırmalar D vitaminin zararlı hücrelerin çoğalmasını önlediğini söylemiş ancak bunun üzerinde ayrıntılı bir çalışma henüz yapılmamıştır.

Menopoz Döneminde D Vitamini

D vitaminin kemik yapısıyla doğrudan bir ilişkisi vardır. Özellikle kadınların menopoz ve sonrası döneminde D vitamini kemik yapıları bakımından oldukça önemlidir. Menopoz ve sonrasında en ufak bir sakarlıkta bile kemiğiniz kırılabilir. Bunun için bu dönemlerde eğer doğal yolardan yeteri kadar D vitamini alınamıyorsa mutlaka takviye alınmalıdır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu