Moda

Coco Chanel’in başlattığı moda trendi

Gabrielle ‘Coco’ Chanel dünyanın en devrimci kadın moda efsanelerinden biri. Bugün geçmişte “erkek kıyafeti” modası denilen pek çok giysiyi rahat rahat  üzerimize giyebiliyorsak onun ilerici fikirleri ve kuvvetli kadın kişiliği yardımıyla yapıyoruz.

Günümüzde popüler olan 5 moda tred’in ortaya çıkması!

Şimdilerde bir classic olarak gördüğümüz iki renkli ayakkabılar, Coco Chanel’in yaşamımıza kazandırdığı şıklıklardan biridir. Chanel bu ikonik ayakkabıları 1957’de tasarlamış ve kendisi de çok severek uzun seneler üstünde taşımıştır.

Bugün elbiseden hırkaya çoğu kıyafetimizin üstüne kemer takıp zarif bir görüntü elde edebiliyorsak bunun nedeni Coco Chanel’dir. 1920’lerin büstiyer ve korselerinden meydana gelen kıyafetlerden onun yardımıyla kurtulduk ve ilerici dizayn zihniyeti yardımıyla kendimizi değişik siluetlerde görme talihi bulduk. Kadınsı görünbütünüzü kaybetmeden bize diri bir duruş gerçekleştiren kemerler onun en büyük silahları oldu.

Bugün maskülen çizgileri korkmadan ve çekinmeden üzerimizde taşıyabiliyorsak bu da Coco’nun yardımıyla oldu. Çünkü kendisi bizi o dar kıyafetlerin içinden çıkarıp bol kıyafetlerle tanıştıran ilk modacıdır. İki parçalı ve bayanın vücudunu delicesine sarmayan fakat tekrar de son derece feminen bir görüntüye ulaşmamızı gerçekleştiren bu kıyafetlere bayılıyoruz.

Chanel’in en ünlü özelliklerinden biri daima tek bir aksesuar takmasıydı. Bu stil hilesini bütün moda yaşamı süresince da markasına taşıdı. Bütün kıyafetlerinin üstünde her vakit son derece yalın ama bir o kadar göz alıcı bir mücevher görmeniz mümkündür. Abartıyı sevmez fakat o tek bir aksesuarla bile istediği albeniyi yakalamayı başarır.

Chanel denizci çizgilerini kurumsal olmayan bir kıyafet üstünde kullanan ilk modacıdır. Bütün dizayn yaşamı süresince desenlerin gücünü sevmiş ve kullanmak konusu ile ilgili hiçbir vakit elini ödlek alıştırmamıştır. Farklı desenleri aynı anda kullanmak onun dizayn dünyasının vazgeçilmez imzası durumuna gelmiştir.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu