Teknoloji

Çin’in Huawei markası İngiltere Savunma Bakanı’nı işinden etti

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki Huawei kararının basına sızdırılması gerekçesiyle görevinden alındığı açıklandı. Dünyada yer alan hemen hemen tüm ülkelerin güvenlik konseyi vardır. Burada görüşülen tüm konular büyük bir gizlilik ihtiva etmektedir. Bu yüzden üst düzey yöneticilerin bu bilgileri kesinlikle paylaşmaması gerekir. Ancak İngiltere’de bu böyle olmadı.

TOPLANTIDA KONUŞULAN KONULAR SONUNU HAZIRLADI

İngiltere’de yapılan Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında konuşulan konulardan birinin Çin’in ünlü markası Huawei olduğu, İngiliz Hükümeti’nin Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen yoğun baskılarına rağmen Çinli firmaya kısıtlı izin vereceği bilgisi basında yer aldı. Bu gizli bilginin basında yer almasından sonra ise İngiltere parlamentosu karıştı. Konsey görüşmelerinin neredeyse tüm ayrıntılarının basına yansıması üzerine İngiliz Hükümeti ve istihbarat teşkilatları bu sızıntının kaynağını bulmak adına hızla harekete geçtiler. İngiltere Başbakanı Theresa May liderliğinde toplanan Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında İngiliz Silahlı Kuvvetler ve İngiliz İstihbaratı servislerinden üst düzey isimlerle, bakanlar katılıyordu.

İNGİLTERE YENİ SAVUNMA BAKANI PENNY MORDAUT OLDU

Başbakan Theresa May, Savunma Bakanı Williamson’a yazdığı mektupla görevine son verdi. Mektupta, bu durumdan üzüntü duyduğunu belirten Theresa May, artık kendisine güvenemeyeceği konusunda karar aldığını bildirdi. Öte yandan, Savunma Bakanlığı görevinden bu şekilde azledilen Williamson da bir Başbakan Theresa May’e cevap mektubu kaleme aldı. Mektupta Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısından yapılan sızdırmanın başında bulunduğu Savunma Bakanlığı içerisinden kaynaklandığını düşünmenizden üzüntü duyduğunu belirterek, hiçbir şekilde suçlu olmadığının altını çizdi. Williamson, “Bu sızıntı içinde olmadığımı biliyorum ve herhangi bir dahiliyetimin olduğu iddiasını da reddediyorum” diyerek suçlamaları kabul etmedi. İngiltere’de Savunma Bakanı Gavin Williamson’dan boşalan göreve ise, Kadın ve Eşitlik Bakanı Penny Mordaut atandığı açıklandı.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu