Yaşam

Cilt Lekeleri ve Bitkiler

Çoğu kadın ölene kadar pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Ne kırışıklıklar ne sarkmalar ne de lekeler kadınların hiçbir zaman istemediği ancak zaman ilerledikçe karşımıza çıkmasına engel olamadığımız sorunlardır. Tabi bazı kadınlar genetik olarak şanslı oldukları için bu sorunlarla oldukça ileri yaşlarda karşılaşırlar. Yaş ilerledikçe kaslar gevşer ve ciltte sarkmalar kırışıklıklar meydana gelir. Bu sorunlarla baş etmenin en birinci yolu kozmetik ürünler değil bitkisel yollardır.

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra cildinize zararlı olabilecek faktörlerden uzak durmalı temizliğine korunmasına oldukça dikkat etmeliyiz. Bu yaşlardan sonra ciltte lekelenmeler oluşur. Bu lekeler genellikle burun alın omuzlar ve ellerde görülür. İlla ileri yaşlarda görünecek diye bir şey yok genlerde de bu lekeler görülebilir. Çoğunlukla güneş ışığının sebep olduğu bu lekelerden korunmak için güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi sürmeliyiz. Tabi güneş kremi tek başına asla yeterli değildir. Bunun yanında domates bitter çikolata brokoli nar yeşil çay somon balığı gibi cilde oldukça faydalı ve güneş ışığına karşı koruyucu etkisi yüksek olan bitkiler tüketmeliyiz.

Bitter çikolata antioksidan içerdiği için cildinizi zararlı UV ışınlarına karşı korur. Somon Balığı içerdiği D vitamini sayesinde güneş ışınlarına karşı koruyuculuğu çok yüksektir. Yeşil Çay ise tam bir mucizedir. Antioksidan içeren yeşil çay organları ve dokuları toksinlerin DNA hasarlarından korur. Domates ise cilde faydalı olan bitkilerin başında gelir diyebiliriz. İçerdiği likopen sayesinde ciltteki kollejen seviyesi artar. Cildi güneşin zararlı ışınlarından koruduğu gibi yaşlanmayı da önler.

Bütün bunların dışında olan su

Vücudun en gerekli ihtiyacı olan su unutulmaz bir gerçektir. Bütün bu besinlerin yanında güneşten korunmanın en önemli çözümü sudur. Özellikle yaz aylarında bol bol su içmeyi ve dışarı çıkarken yanınızda su taşımayı asla unutmayın. Cildimizin en önemli ihtiyacı şüphesiz sudur.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu