Sağlık

Cilde Zararlı Yiyecekler

Özellikle güzellik ve bakıma önem veren kadınların en çok korktuğu sağlık sorunlarından biri de cilt problemleridir. Bu noktada cilt sağlına zarar verdiği araştırılan yiyeceklerin çok sık tüketilmemesi tavsiye edilmekte olup özellikle sık ya da çok tüketilmesinden kaçınılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Cilde zararlı olan yiyeceklerden ilki tuz olarak yer alıyor. Bu noktada tuzun sadece cilde değil aynı zamanda sık ve azla kullanıldığında organlara da zararlı olduğu biliniyor. Ayrıca zararlı saylan bir başka yiyecek ise soya. Soyanın endüstriyel üretimi sonrasında genetiğinin değiştirilmesi sonucunda asıl faydalarının yok olmasına neden olduğu biliniyor. Bu durumda ise cildin hormon dengesini bozuyor ve cilt sorunlarına neden olabiliyor.

Aşırı Baharattan Kaçınmalı

Aşırı tuz tüketimin cilt sorunlarına yol açtığı ve özellikle 30’lu yaşlardan sonra bu sorunların görülebilir bir şekilde arttığı bilinmektedir. Bu doğrultuda aşırı baharatın da cilt sorunlarına neden olduğu açıklanmış olup aynı zamanda bu sorunların yaşlandıkça ilerleyen bir ivmeye sahip olduğu da belirtilmiştir. Bu sebeple baharatlı besinlerin mümkün olduğunca az ve kontrollü tüketilmesi önerilmektedir. Hem cilde hem de sağlığa zararlı olan yiyeceklerden bir diğeri ise rafine şeker ile üretilmiş ürünler ve yiyecekler olarak sayılıyor. Buna göre hazır yiyeceklerden gazlı içeceklere birçok cilt sorununa neden olan bu yiyecekler başta sivilceye yol açabiliyor. Buna bağlı olarak ise hazır yiyecek ve fast foodlardan da mümkün olduğunca uzak durulması cilt sağlığı için önemlidir.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu