Ekonomi

Çiftlikbank davası ile ilgili çok önemli gelişmeler yaşandı

Yaklaşık 1 milyar liralık vurgun gerçekleştirdikten sonra Uruguay’a kaçan Çiftlik Bank’ın sahibi ve kurucusu Mehmet Aydın ve ağabeyi kırmızı bültenle aranmasına rağmen bir türlü bulunamıyor. Öte yandan Çiftlik Bank suç şebekesi ile bağlantılarının olduğu bilinen kişilere yönelik olarak yapılan soruşturma tüm hızıyla devam ediyor. Operasyon kapsamında geçtiğimiz günlerde 11 tanesi tutuklu, yaklaşık olarak 50 sanığın yargılandığı davada, mahkeme tarafından 24 sanığın ifadelerine başvuruldu ve savunmalar alındı. Mahkemede beyanda bulunan sanıklardan biri olan Umeyr Koç mahkeme heyetine oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Vermiş olduğu ifadede Çiflikbank’ın kurucusu ve sahibi Mehmet Aydın’ın ağabeyi Fatih Aydın’ın Bursa’da yer alan çiftlikten inek çaldığını tespit ettiğini söyledi.

FİRARİ SANIĞIN ABİSİ ÇİFTLİKTEN İNEK ÇALMIŞ

Mehmet Aydın’ın kurduğu Çiftlikbank’ta çalışan personellerden oluşan 48 sanık, haklarında yapılan suçlamalarının hiçbirini kabul etmedi. Öte yandan dava savcısı 48 sanık arasından 3’ünün serbest bırakılmasını talep etti. Ancak dava hakimi, 48 sanığın da tutukluk halinin devam etmesine karar verdi ve duruşmayı bir sonraki mahkemeyi erteledi. Savunma esnasında çarpıcı açıklamalarda bulunan Umeyr Koç, firari dolandırıcı Mehmet Aydın’ın abisinin çiftlikten inek çaldığını vurguladı.

Öte yandan dava sürecinde savunması alınan bir diğer sanık yazılımcı Yurdakul ise savunmasında ”Hakkımda çıkan aslı astarı olmayan hiçbir iddiayı kabul etmiyorum. Hiçbir örgütün ya da suç şebekesinin üyesi değilim. Firari sanıkların hiçbirini daha önceden tanımıyordum. Benimle irtibata geçen ilk isim Cengiz Samur’dur. Samur’un teklifi üzerinde yazılım pozisyonunda Çiftlikbank’ta çalışmayı kabul ettim. Çiftlikbank’ta yazılım geliştirici olarak ise 2017 Mayıs ayına kadar işime devam ettim. Ancak Mehmet Aydın ve Sıla Aydın’ın çok fazla kişisel harcama yapması üzerine durumdan rahatsızlık duydum ve işten ayrıldım. Rahatsızlık duyduğum tüm konuları da şahısların kendilerine iletmiştim. Çiftlikbank’a dair söz konusu yazılım işlemlerini gerçekleştiren kişi ben değilim” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu