Dünya

CIA ve Pentagon’un gizli silahı ninja gibi

ABD’nin gizlediği silahlardan biri ifşa oldu. Buna göre CIA ve Pentagon’un elinde bulunan özel füze bıçak savuruyor. Haber detaylarıyla ABD’de yazılı basına düştü. Geçen hafta ülkenin en önemli ve en çok okunan gazetelerinden biri olan The Wall Street Journal’in haberine göre ABD’nin sahip olduğu gizli silahlarından biri bıçak fırlatabilen özel bir füze… Haberin detayında silahın kullanım amacının sivil kaybını minimuma indirmek olduğu belirtildi. Buna göre bu özel füze fırlattığı bıçaklarla hedefi vurma yüzdesi oldukça fazla. Hedef isabeti çok yüksek oranlarda olması yanında fırlattığı bıçakların da oldukça büyük ve keskin olduğu, bu nedenle ninja silahının örnek verildiği söylendi.

Ninja Bombası

Diğer füzeler gibi bu özel füzenin patlayıcı herhangi bir özelliği bulunmamakta. Çünkü muhteviyatında patlayıcı materyaller içermemektedir. Bu özel füzeye “ninja bombası” ismi verilmiş. Oldukça güçlü olan füze 45 kilogram ağırlığındaki oldukça büyük, devasa bıçakları fırlatarak hedefi vurup parçalara ayırabilmekte. Eski ABD başkanı Obama tarafından denetlenen proje başlangıcı son dönemlerde tamamlanarak kullanıma hazır hale getirilmiştir. Barack Obama döneminde özel füzenin kendi gibi özel durumlara ihtiyaç olması durumunda kullanılması emri ile üretildiği ortaya çıktı.

Patlayıcı füzelerin imhası ile sebep olunabilecek zararlar ve çok sayıda sivil insan kaybının önüne geçilmesi amacıyla tasarıya sunulduğu ve Obama tarafından denetlenerek müsaade edildiği belirtilmekte. R9X olarak tanınan silahın 2019 Ocak ayında ve 2017 yılında Suriye’de kullanıldığı belirtildi. El Kaide Lider Masri’nin öldürüldüğü operasyonda Suriye’de ve bu yılın ocak ayında ise Jamal al-Badawi’nin ölümüyle sonuçlanan operasyonda kullanıldığı belirtilen R9X bugüne kadar sadece 2 kere kullanılması ise akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu