Sağlık

Canan Karatay Uyardı! Çayınıza Tereyağ Koyun

”Tereyağlı çay için.” Bu çarpıcı açıklamalar ünlü profesör Canan Karatay tarafından geçtiğimiz günlerde ülke gündemine bomba gibi düşmüştü. Karatay şimdiye kadar yapmış olduğu açıklamaların hepsinin bir sebebi olduğunu ve halka neden çayın içine tereyağ katarak içmeleri gerektiğini açıklığa kavuşturmak için bir açıklamada bulundu. İşte Karatay’ın yaptığı açıklamalara göre neden çaya tereyağı katılmalı sorusuna şu şekilde cevaplar verdi:

ŞEKER YERİNE TEREYAĞ KOYUN DİYORUM

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı doktor Canan Karatay, ”Hastalarım ve çeşitli sorun yaşayan kimseler çayı asla şekersiz içemediklerini bunun yerine çaya ne koyarlar ise şekerden kurtulabileceklerini her seferinde bana soruyorlar. Bende şeker oymak istemiyorsanız daha sağlıklı olan tereyağı çayınıza katın diyorum” diye cevap verdi. İngiltere gibi bazı gelişmiş batı ülkelerinde çaya tereyağının krema niyeti ile koyulduğunu da Karatay sözlerine ekledi.

Doğal bir şekilde hazırlanmış ve içinde herhangi bir katkı maddesi olmayan köy tereyağının oldukça sağlıklı yararlı olduğuna değinen ünlü doktor çayınıza da köy tereyağı kullanmalısınız tavsiyesinde bulundu. Çayın içerisinde bulunan bileşen maddeler ile tereyağı bileşenleri bir araya gelerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu D, E, K gibi bazı temel vitaminleri bir araya getirerek vücudunuza kolayca girebileceklerini ifade etti. Bunun yanında insan vücudunun günde mutlaka belirli bir miktarda köy tereyağı alması gerektiğini bu miktarında çay ile alınabileceğini vurguladı.

TEREYAĞININ ENERJİSİNDEN YARARLANIN

Tereyağının kişilerin vücuduna sağladığı enerji oldukça uzun sürmektedir. Karadeniz büyükleri şeker olmadığı zaman çaylarına tereyağı katardı. Bu yüzden Karadeniz insanı çok çalışkan ve başarılıdır. Sizlerde bu nimetlerden yararlanmalısınız şeklinde açıklamalarda bulundu. Ülke gündemine bomba gibi düşen bu ifadeler bir zamanlar tereyağı zararlıdır yemeyin diyen Karatay’ın ağzından duyulunca kişilere daha da ilginç geldi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu