Ekonomi

Bu sene salep üretimi yapanların yüzü gülecek

Kış aylarının herkes tarafından aranan sıcak lezzeti salep Yalova’da hasada başlandı. Salebin dünya genelinde tarla ve bahçe ortamında yetiştirilme çalışmalarında Yalova’da hasat zamanının gelmesiyle birlikte üreticinin yüzünü güldüreceği tahmin edilmektedir. Yapılan piyasa araştırmalarında tarla ortamında yetiştirilen salebin kilo fiyatının bin TL civarında olacağı düşünülmektedir. Türkiye salep üretiminde iç pazarda yetersiz kaldığı bilinmektedir. Bu sebeple tarla ortamında üretilen salebin yaygın olarak ekilmeye başlanmasından önce üreticisinin yüksek karlar elde edeceği bir ürün olarak görülmektedir. Yalova’da salep üretimi yapan Fatih Birinci salep üretimi, hasadı ve hazırlanması konularında şöyle bilgi verdi; “Salep üretimi çok yaygın olarak yapılan bir ekim değildir.

ÇİFTÇİLERİN YÜZÜ GÜLECEK

Yalova’da bu salep üretimi için girişimler yaptık. Yaptığımız ekimlerin neticesini havaların ısınmasıyla birlikte salep hasat ederek almaya başladık. Salebin bu yıl için kilo fiyatı bin TL olarak belirlenmesi bizim gibi salep üretimi yapan çiftçilerin yüzünü güldürecektir.” dedi. Salebin nasıl hazırlanacağı konusunda da bilgi veren Birinci; “Ekim aylarında tohum olarak toprağa ekilen salebin bahar ayının gelmesi ve havaların ısınmasıyla hasadını yapıyoruz. Hasadı yapılan toz haline getirilmek istenirse bu yumrular büyük bir kazan içerisinden 20 dk. kadar kaynatılmalıdır.

Kaynatılan yumrular iki hafta kadar kurutulduktan sonra taş değirmen veya el değirmeninde çekilerek toz haline getirilir. Bu toz haline getirilen salep nefis tadıyla kullanıma hazır duruma gelmiş oluyor” bilgisini paylaştı. Hazır salep üretimi oranın ülkemizde düşük olduğunu belirten Birinci; piyasada bulunan hazır saleplerin büyük bir bölümünün nişasta ve aroma verici maddeler kullanılarak yapıldığını belirtti. Tarihten gelen bu lezzetin yaşatılması için gereken destekleme ve örgütleme işlemlerinin yapılması ekonomiye katkı sunacağını belirtmiştir. Yapılan çalışmaların başarılı sonuçlar vermesi çiftçiyi de memnun etmiştir.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu